Starzenie się to naturalny proces w życiu każdego człowieka i zwierzęcia. Jeśli chodzi o nasze czworonogi, to u niektórych ras rozpoczyna się wcześniej, zaś u niektórych następuje później. Wszystko jest zależne od kondycji zdrowia oraz rasy psa. Podczas całego życia naszego pupila istotna jest właściwa i zdrowa dieta, a szczególnie w okresie szczenięcym oraz na starość. Wówczas układ pokarmowy potrzebuje troski. Kiedy nasz pies się starzeje, jego dieta powinna być dostosowana do jego potrzeb oraz wagi. Dobrze jest podawać lekkostrawne produkty, aby dodatkowo nie obciążać organizmu pupila. W tym artykule przedstawimy na co zwrócić uwagę w diecie psa seniora oraz jak dbać o jego kondycję zdrowia.
Mój pies się starzeje – co robić?
Starzenie się jest nieodłączną częścią życia. Czasami bywa bardzo trudne dla właścicieli oraz samych czworonogów. Nie ma jednej granicy starzenia się psów. U jednych może wystąpić znacznie wcześniej, zaś u niektórych później. Zwykle mniejsze psy żyją dłużej, dlatego proces starzenia u nich następuje później. U większych psów starość może mieć już początek po ukończeniu 7 roku życia. Jest to kwestia bardzo indywidualna i zależna od wielu czynników. Między innymi rasy, kondycji zdrowia, a nawet środowiska w jakim żyje pupil. Starzenie psa musimy po prostu zaakceptować i pomóc naszemu pupilowi przejść ten etap życia łagodnie. Dlatego tak ważne jest dbanie o jego dietę i kondycję fizyczną.
Dieta psa seniora
Kiedy nasz pupil staje się seniorem jego dieta powinna zostać zmodyfikowana. Należy zwrócić uwagę na ilość posiłków oraz kaloryczność. Czym starszy jest pies, tym mniejszą ma aktywność ruchową, zatem porcja jego posiłków powinna być proporcjonalnie zmniejszona. Warto karmić psiego emeryta częściej ale w mniejszych ilościach. Korzystnie wpłynie to na jego układ pokarmowy oraz pracę nerek. Dodatkowo dieta psa seniora powinna być zbilansowana oraz zawierać witaminy, minerały i substancje odżywcze. Szczególną rolę w organizmie pełnią pierwiastki takie jak wapń i fosfor. Przez zapewnienie naszemu pupilowi odpowiedniej diety zadbamy o jego zdrowie i wpłyniemy na długość życia pupila. W razie wątpliwości powinniśmy udać się do weterynarza, który pomoże nam w ustaleniu odpowiedniej i zdrowej diety.
Żywienie psa seniora
Co powinniśmy zmienić w diecie psa seniora? To pytanie stawiają sobie właściciele starszych czworonogów. Nasze psy mogą jeść to co dotychczas, jednak pamiętajmy aby zmniejszyć ilość posiłku nawet o 20%. Starsze psy mają znacznie mniej aktywny tryb życia, dlatego nie potrzebują aż tyle pokarmu. Jego nadmiar będzie odkładał się i może doprowadzić do nadwagi, która w podeszłym wieku psa jest bardzo niebezpieczna dla życia i zdrowia pupila. Przy wyborze karmy czytajmy składy i wybierzmy tę, która ma najwięcej składników odżywczych. Będą to zdecydowanie karmy lepszej jakości, przez co ich cena będzie wyższa ale korzystnie wpłynie to zdrowie naszego czworonoga. Także powinniśmy ograniczyć przekąski w diecie seniora, gdyż mogą doprowadzić do nadwagi przez dużą zawartość tłuszczu i węglowodanów. Pamiętajmy o regularności posiłków, gdyż są one jednym z wyznaczników psiego życia.
Mój pupil nie ma apetytu – co to znaczy?
Jednym z objawów starzenia się psa jest utrata apetytu. Dodatkowo występuje apatia, ospałość i brak chęci do zabawy. Nagle nasz pupil staje się spokojny, cichy i nieobecny. Są to objawy często występujące podczas procesu starzenia się pupila. Oczywiście nie każdy przypadek świadczy o tym, że nasz pies staje się seniorem. Podobne objawy mogą wystąpić wraz z objawami choroby. Dlatego niezwłocznie musimy obserwować zachowanie naszego psa i udać się do weterynarza, który określi co dolega naszemu psu i podpowie co zrobić w tej kwestii.
Aktywność fizyczna psa seniora
Aktywność ruchowa u psa seniora jest znacznie mniejsza niż u dorosłego psa czy szczeniaka. Nasze pupile nie mają już tyle siły i energii na zabawę i bieganie. Jednak mając na uwadze dobrą kondycję i stan zdrowia psa musimy pomóc mu w uprawianiu aktywności. Dobrym rozwiązaniem są długie spacery, dzięki którym spędzimy czas z naszym czworonożnym przyjacielem. Dodatkowo spacery dadzą korzystny skutek dla stawów i mięśni psa. Będzie to mile spędzony czas z korzyścią zdrowotną dla naszego ulubieńca.
Dieta psa seniora – 5 praktycznych porad
- Ograniczajmy ilość i kaloryczność posiłku.
- Mniej a częściej – podawajmy małe posiłki ale często.
- Prawidłowe nawodnienie organizmu to podstawa.
- Dieta bogata w witaminy i minerały oraz substancje odżywcze.
- Unikajmy przekąsek w diecie psa.
Kiedy mój pies staje się seniorem?
Jest to kwesta indywidualna, zależy od rasy, wagi czy otoczenia psa. Obserwowanie zachowania naszego pupila podpowie nam, kiedy zacznie się okres psiej starości. Więcej o tym w artykule.
Jaka dieta dla psa seniora?
Pies senior powinien mieć zbilansowaną dietę, zawierającą niezbędne witaminy i minerały oraz składniki odżywcze. Więcej na ten temat w artykule.
Co zrobić kiedy pies jest apatyczny?
Należy obserwować zachowanie pupila i udać się do weterynarza, gdyż może to być objaw choroby lub starzenia się. Więcej informacji o tym w artykule.