Zazdrosny kot może wyrządzać niemałe szkody wszystkim domownikom i samemu sobie.
Skąd zazdrość u kota?
Za każdym razem, gdy w domu pojawia się ktoś nowy – dziecko, współlokator czy inne zwierzę – kot traci poczucie bezpieczeństwa. Jeśli dodatkowo poświęcamy więcej uwagi nowemu mieszkańcowi, mruczek nie może tego znieść.
Jak wygląda zazdrość u kota?
Mruczek, w zależności od charakteru, może okazywać zazdrość na kilka sposobów.
- Może znacznie częściej przytulać się do właściciela, chodzić za nim
- Niszczyć przedmioty w domostwie
- Utracić apetyt
- Unikać ludzi i chować się
- Być agresywny w stosunku do obiektu zazdrości
Co robić, gdy kot jest zazdrosny?
Nie można tego umniejszać w żadnym stopniu. Problem jest poważny i do takich efektów może doprowadzić.
Poświęcaj mu więcej uwagi
Nie zmieniaj waszych nawyków. Spędzajcie razem czas o tej porze, co zawsze, karm go regularnie i pokazuj, że jest dla Ciebie tak samo ważny jak dawniej.
Nie pozwalaj na przerwanie jego granic prywatności
Nowi domownicy powinni szanować obecność kota bez względu na wszystko. Nie można pozwalać na nachalne zabawy z mruczkiem czy nawet chodzenie za nim. Powoduje to w nim dodatkowy stres i presję.
Niech nikt nie dotyka jego rzeczy
Nie pozwól nikomu dotykać jego zabawek, dziecku czy nowemu zwierzakowi. Podobnie sytuacja powinna wyglądać z ulubionymi miejscami naszego pupila. Mruczek staje się wówczas zazdrosny bardziej niż zwykle.
Szukanie pomocy
Jeśli nie dajemy sobie rady z tym problemem, powinniśmy poszukać pomocy u specjalisty (np. weterynarz). Jeśli zauważysz jakieś odstępstwa od normy w zachowaniu kota, należy od razu działać.
Najczęściej problem kociej zazdrości udaje się załatwić okazywaniem miłości. Jednak nie zawsze jest to takie proste. Pamiętaj, że najważniejsze, to aby każdy z was był szczęśliwy.