poniedziałek, 6 lutego, 2023

Zapalenie gruczołów okołoodbytowych u psa ‒ co warto o nim wiedzieć?

Każdy właściciel psa chce, aby jego podopieczny cieszył się dobrą kondycją przez lata. Niestety istnieją choroby, które przez długi czas mogą nie dawać żadnych objawów i równocześnie być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia naszego pupila. Jednym z takich schorzeń jest zapalenie gruczołów okołoodbytowych. To często spotykana przypadłość, która może dotykać psów w różnym wieku. W poniższym artykule poznasz najważniejsze informacje na temat tego schorzenia oraz dowiesz się więcej na temat fizjologii gruczołów odbytowych u swojego psa i sposobów ich czyszczenia.

Gruczoły okołoodbytowe u psa ‒ co to takiego?

Jak wskazuje sama nazwa, gruczoły okołoodbytowe są usytuowane po obu stronach odbytu psa. Składają się na nie zatoki okołoodbytowe, gdzie wytwarzana jest lepka wydzielina o brązowawym kolorze, płynnej konsystencji i bardzo ostrym, nieprzyjemnym zapachu. Za pomocą cienkich kanalików wydzielina ta wydostaje się na zewnątrz z zatok okołoodbytowych. 

Sama rola gruczołów okołoodbytowych tak naprawdę nie jest do końca znana, choć lekarze weterynarii twierdzą, że produkcja wydzieliny zapewnia lepszy poślizg i tym samym łatwiejszą defekację. Ponadto w wydzielinie znajdują się także psie feromony, czyli substancje, które służą do identyfikacji pomiędzy osobnikami oraz oznaczania terenu, stąd też określa się je również mianem gruczołów zapachowych. 

Gruczoły okołoodbytowe występują zarówno u samic, jak i samców. Zdrowe gruczoły odbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów, stąd też wielu właścicieli czworonogów bardzo często nie wie o ich istnieniu. Jednak znajomość ich fizjologii jest niezbędna, aby zauważyć i rozpoznać wczesne symptomy choroby, jaką jest zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Zapalenie gruczołów okołoodbytowych u psa ‒ przyczyny powstawania

U zdrowego psa zawartość gruczołów okołoodbytowych jest regularnie opróżniana podczas defekacji. Niestety zdarza się, że wydzielina, zamiast być wydalana na zewnątrz wraz z kałem, zaczyna zalegać, przez co gruczoły okołoodbytowe u psa ulegają zaczopowaniu. To z kolei prowadzi do powstania stanu zapalnego. Powoduje on zwiększoną pracę gruczołów, które tym samym produkują zbyt dużą ilość wydzieliny. 

Jest to swego rodzaju błędne koło, ponieważ im dłużej trwa cały proces, tym więcej wydzieliny gromadzi się w gruczołach, co z kolei może prowadzić do ich uszkodzenia, czego skutkiem jest przetoka odbytu u psa. Jest ona bardzo niebezpieczna, ponieważ jej konsekwencją może być zapalenie otrzewnej, a w niektórych przypadkach może ona prowadzić nawet do śmierci psa. To jednak jeden z najgorszych scenariuszy, który nie będzie mieć miejsca, jeśli odpowiednio wcześniej rozpoznamy objawy u naszego pupila.

Zapalenie gruczołów okołoodbytowych może wystąpić u każdego psa, choć zauważa się, że o wiele częściej pojawia się u starszych osobników. Poważnym czynnikiem, który wywołuje wystąpienie schorzenia, jest także otyłość oraz dieta uboga w błonnik i wynikające z tego powodu zaparcia. Wpływ mogą mieć także skłonności osobnicze oraz czynniki hormonalne i alergiczne.

Zapalenie gruczołów okołoodbytowych u psa ‒ objawy

Aby prawidłowo rozpoznać zapalenie gruczołów okołoodbytowych u psa, powinniśmy uważnie obserwować jego zachowanie. Ze względu na bardzo silny świąd i towarzyszący temu dyskomfort, pies staje się niespokojny, zaczyna także bardzo intensywnie i zawzięcie się wylizywać, a w niektórych przypadkach nawet wygryzać odbyt. Częstym symptomem jest także zaczerwieniony odbyt u psa oraz towarzysząca mu opuchlizna.

Kolejnym bardzo charakterystycznym objawem schorzenia jest tzw. „saneczkowanie”. To próba pozbycia się przez psa świądu poprzez ciągłe ocieranie odbytu o podłoże, np. dywan lub trawę. Niestety właściciele psów bardzo często mylą takie zachowanie psa z obecnością pasożytów w jego odbycie, podając psu środki przeciwko pasożytom. Takie działanie tylko pogarsza sytuację, ponieważ stan zapalny w dalszym ciągu się rozwija i w kolejnym etapie może prowadzić do krwawienia oraz wydzielania ropy z odbytu, a w następstwie do poważnych komplikacji zdrowotnych, jak wspomniana już wcześniej przetoka odbytu.

Czyszczenie gruczołów okołoodbytowych u psa

Higiena gruczołów odbytowych u psa jest niezbędna i pod żadnym pozorem nie powinniśmy jej lekceważyć. Jeśli zauważymy występowanie powyższych objawów u naszego psa, powinno być to dla nas sygnałem do przyjrzenia się jego gruczołom. W początkowym stadium choroby możemy pomóc zwierzęciu, czyszcząc gruczoły okołoodbytowe samodzielnie. W tym celu, po założeniu rękawiczek ochronnych, jedną ręką unosimy ogon psa, natomiast drugą delikatnie uciskamy odbyt po obu stronach za pomocą kciuka i palca środkowego. Niezwykle ważne jest, aby czynność tę wykonywać bardzo delikatnie i z wyczuciem. Zbyt mocny ucisk może spowodować pęknięcie gruczołu i tym samym wylanie się jego zawartości do jamy miedniczej. Jeśli nie posiadamy w tej kwestii doświadczenia lub nie czujemy się na siłach, aby wykonać taki zabieg, powinniśmy udać się do weterynarza, który pokaże nam, w jaki sposób poprawnie wykonywać tę czynność.

Aby zapalenie gruczołów okołoodbytowych u psa nie powracało, bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej diety bogatej w błonnik, który będzie ułatwiał wypróżnianie. Pomocne jest także spożywanie przez naszego psa odpowiedniej ilości wody każdego dnia, a także kontrolowanie jego wagi.

Zapalenie gruczołów okołoodbytowych u psa nigdy nie powinno być lekceważone przez właściciela. Nieleczone może nawet doprowadzić do zmian nowotworowych.

Mateusz Wysocki
Mateusz Wysocki
Od zawsze najbardziej pociągnąło mnie pisanie, więc stwierdziłem, że najlepszym wyjściem będzie połączenie pasji z zawodem i teraz tworzę treści internetowe. Prywatnie lubię długie spacery z psem.

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama-

Polecamy