sobota, 10 czerwca, 2023

Winogrona i rodzynki – czy są szkodliwe dla psa?

Winogrona i rodzynki to popularne i smaczne przekąski. Zawierają wiele witamin i minerałów oraz są niskokaloryczne. Często w diecie odchudzającej zastępują słone przekąski. Można śmiało je podjadać bez konsekwencji przybrania na wadze oraz toksycznego wpływu na organizm. Dla ludzi jedzenie tych owoców jest bardzo korzystne, ale czy tak samo jest z naszymi psami? Czy psy mogą jeść winogrona i rodzynki? Jaki mają wpływa na zdrowie i układ pokarmowy pupila? Na te wszystkie pytania, nurtujące niejednego właściciela odpowiemy w poniższym artykule.

Winogrona i rodzynki a dieta psa

Dieta psa powinna być różnorodna i bogata w witaminy i minerały. Dodatkowo ważne jest regularne karmienie pupila. Oczywiście nie rezygnujmy ze smakołyków ale tylko w ograniczonych ilościach i porcjach. Co do przekąsek nasuwa nam się pytanie co możemy podać naszemu pupilowi jako przysmak. Często właściciele rozważają podanie swojemu czworonogowi rodzynek lub winogrona jako przekąskę lub uzupełnienie posiłku. Jednak nasze psy nie powinny być karmione rodzynkami i winogronem, ponieważ zawierają w swoim składzie fluorek, który jest szkodliwy dla układu pokarmowego oraz zaburza pracę nerek.

Dlaczego psy nie powinny jeść rodzynek i winogrona?

Psy nie powinny jeść rodzynek oraz winogrona, gdyż te owoce niekorzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego oraz nerek. Dzieje się tak ze względu na dużą zawartość fluorku, który jest szkodliwy dla naszego pupila. Powoduje objawy zatrucia – wymioty i biegunkę oraz odkłada się w nerkach. Przez to praca nerek jest zaburzona co skutkuje wysokim zagrożeniem życia a nawet zdrowia naszego psa. Nerki są jednym z najważniejszych organów w organizmie, odpowiadają za oczyszczenie organizmu z toksyn a przez odkładanie się fluorku nie mają takiej możliwości. Po zjedzeniu już niewielkiej ilości rodzynek lub winogrona praca nerek zostaje zaburzona, a objawami tego jest nadmierne wydalanie moczu. Zwykle dzieje się tak w ciągu 12 godzin od spożycia owoców. Jest to bardzo niebezpieczne dla naszego pupila i należy się niezwłocznie udać do specjalisty weterynarii. Dlatego lepiej nie stosować rodzynek i winogrona w diecie psa mając na uwadze jego zdrowie a nawet życie.

Mój pies zjadł rodzynki i winogron – co robić?

Kiedy wystąpi sytuacja, że nasz pies zje rodzynki lub winogrona, musimy ustalić ilość spożycia tych owoców. Następnie warto udać się do weterynarza i przedstawić sytuację. Objawy zatrucia lub nieprawidłowej pracy nerek mogą wystąpić w ciągu 12 godzin, więc czym szybsza będzie nasza interwencja, tym lepiej dla zdrowia i życia naszego pupila. Weterynarz odpowiednio zaopiekuje się psim pacjentem i pomoże załagodzić objawy lub całkowicie im zapobiec, stosując odpowiednie środki medyczne. Oczywiście postarajmy się nie panikować i zachować spokój, gdyż nasz pies wyczuje to i sam zacznie się stresować, co może dodatkowo nasilić objawy. Nie każdy pies może na rodzynki i winogrona zareagować tak samo, jest to kwestia indywidualna i zależna od wieku i rasy psa. Psy o większej wadze po zjedzeniu większej ilości rodzynek i winogrona mogą nie mieć objawów zatrucia. Jednak musimy mieć to na uwadze i nie pozwolić aby jedzenie przez psa owoców było regularne. Świadomie dbając o zdrowie i życie naszego psa nie stosujmy w jego diecie rodzynek i winogrona.

Smaczne przekąski dla psa

Przekąski dla naszego pupila są dobrym rozwiązaniem aby nagrodzić go za poprawne zachowanie lub zabawę. Warto pamiętać o tym, żeby nie były podawane często gdyż nasz pies może się szybko przyzwyczaić do smakołyku. Częste karmienie psa smakołykami może prowadzić do otyłości i niedoboru witamin oraz zaburzenia zdrowej diety. Najlepiej wybierać przekąski, które zawierają witaminy i minerały oraz wapń. Mogą to być także własnoręcznie przygotowane smakołyki – owoce i warzywa czy biszkopty. Nie należy jednak podawać pupilowi owoców i warzyw, które mogą mu zaszkodzić, nawet w małej ilości nie jest wskazane aby je podawać. Do tej grupy owoców należą winogrona i rodzynki oraz cytrusy. Śmiało możemy je zastąpić kukurydzą, marchwią czy biszkoptami z mąki kukurydzianej. Nasz pies dzięki temu będzie szczęśliwy i zdrowy. W razie wątpliwości karmienia psa niektórymi składnikami warto skonsultować się z weterynarzem, który doradzi co jest odpowiednie dla naszego pupila.

Czy pies może jeść rodzynki i winogrona?

Nie, pies nie powinien jeść rodzynek i winogrona, ponieważ mogą zaburzyć pracę nerek. Więcej informacji o tym w artykule.

Dlaczego winogrona i rodzynki są szkodliwe dla psa?

Owoce te są szkodliwe, ponieważ zawierają fluorek, który zaburza pracę nerek. Więcej na ten temat w artykule.

Jakie inne przekąski dla psa?

Zamiast rodzynek i winogrona możemy podać naszemu pupilowi inne owoce i warzywa oraz biszkopty, które nie wpłyną negatywnie na jego zdrowie. Więcej o tym w artykule.

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama-

Polecamy