sobota, 10 czerwca, 2023

Wapń w diecie psa

Prawidłowa i zdrowa dieta każdego czworonoga powinna zawierać niezbędne witaminy, minerały i substancje odżywcze. W diecie pupila kluczową rolę odgrywają białko, tłuszcze oraz wapń. Ten ostatni odpowiada za poprawną pracę układu nerwowego oraz krzepnięcia krwi. Niedobór tej substancji może silnie wpłynąć na niepoprawną pracę całego psiego organizmu. Jego niedobór może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych u psa. Warto wiedzieć jak ujawnia się niedobór wapna oraz jaka powinna być jego odpowiednia ilość w diecie każdego pupila. Co należy zrobić w sytuacji kiedy podejrzewamy niedobór wapna? Z poniższego artykułu dowiecie się jaka dawka wapna w diecie psa jest odpowiednia oraz jakie skutki wynikają z niedoboru tej substancji i jak zapobiegać takim sytuacjom.

Czy wapń jest ważny w diecie psa?

Wapń w diecie psa jest istotnym elementem, wiąże się z innymi substancjami – na przykład z fosforem. Razem odpowiadają za poprawny rozwój tkanki kostnej, krzepnięcia krwi oraz międzykomórkowym przekazywaniu informacji. Dodatkowo wapń korzystnie wpływa na pracę całego układu nerwowego. Odpowiednia ilość wapnia w organizmie psa stanowi kluczowy punkt dla poprawnej pracy wszystkich układów. Dlatego warto przestrzegać zalecanych dawek tej substancji w diecie czworonoga, a w razie zauważalnego niedoboru tego składniku, należy udać się do weterynarza, który określi poziom wapna. Jeśli brak tej substancji znacznie przekracza dopuszczalną normę, wówczas podaje się psu wapno w tabletkach bądź zastrzyku.

Niedobór wapnia w diecie psa

Wapno dla psa jest jednym z kluczowych elementów, które zapewniają poprawną pracę całego organizmu. W połączeniu z fosforem w stosunku 1:1 dają książkowy okaz zdrowia naszego pupila. Ważne jest utrzymanie tej proporcji. Niedobór wapna charakteryzuje się nadczynnością pracy przytarczyc oraz wysokim stężeniem PTH, które może spowodować demineralizację kości oraz utratę ich masy i gęstości. Zazwyczaj w pierwszej kolejności ujawnia się to chorobami przyzębia oraz utratą zębów. Także zapalnie stawów oraz problemy ze skórą i sierścią mogą świadczyć o niedoborze wapna. Przez to nasz pupil może mieć problemy z poruszaniem się – kulawizna i nagłe złamania kości. Ponadto mogą wystąpić problemy z układem pokarmowym:

  • Trudności w pobieraniu pokarmów,
  • Zaparcia,
  • Biegunki,
  • Nietrzymanie moczu.

Kolejnym objawem niedoboru tej substancji są widoczne zmiany w zachowaniu naszego psa. Staje się apatyczny, ospały, nie ma energii oraz chęci do zabawy. Dodatkowo reaguje agresywnie na polecania oraz szybko się męczy. Te objawy mogą świadczyć o wysokim niedoborze wapna. Warto udać się do specjalisty weterynarii, który poprzez badania poziomu wapna, stwierdzi czy naszemu psu brakuje tej substancji oraz podejmie odpowiednie kroki w celu uzupełnienia niedoboru.

Czy może wystąpić nadmiar wapnia w organizmie psa?

Oprócz niedoboru wapnia w organizmie psa może wystąpić jego nadmiar. Także nie jest to korzystne dla pracy organizmu pupila. Nadmiar tej substancji może wpłynąć na zmiany w tkankach szkieletowych oraz prawidłowy rozwój stawów. Może to skutkować wystąpieniem chorób ortopedycznych. Dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniego poziomu wapnia w organizmie naszego psa.

Jaka jest zalecana dawka wapnia w diecie psa?

Dawka wapnia w organizmie naszego pupila jest zależna od jego wieku. Czym większy jest nasz pies, tym większe ma zapotrzebowanie na wapno. Weterynarze zalecają aby u szczeniąt dawka wapnia oscylowała w granicach 2,5 – 4 grama na 1000 kacl, zaś u dorosłych psów pomiędzy 2 – 6 grama na 1000 kacl. Warto pamiętać, że z przewodu pokarmowego pupila wchłania się jedynie 30 procent wapnia. Czynniki, które mogą wpłynąć na nieodpowiednie przyswajanie się wapna to:

  • Stosunek wapnia do fosforu,
  • Aktywność układu hormonalnego,
  • pH treści przewodu pokarmowego,
  • Ilość witaminy D,
  • Skład pokarmu oraz forma występowanie jonów wapnia.

Źródła wapnia w diecie psa

Wapno naturalnie występuje w kościach, mączkach mięsno – kostnych oraz skorupkach jaj. Dodatkowo może występować jako składnik psiej karmy. Dlatego przy wyborze karmy zwróćmy uwagę na jej składniki. Także w celu uzupełnienia dziennej dawki wapnia możemy podać naszemu psu kości, które są jego źródłem i dodatkowo posłużą jako naturalny gryzak. Należy pamiętać o prawidłowej diecie, która będzie bogata w niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały. W razie silnego niedoboru wapnia możemy podać naszemu pupilowi suplementy diety bogate w wapń, zalecone przez weterynarza.

Czy wapń jest istotnym składnikiem psiej diety?

Tak, wapń w organizmie psa odpowiada za poprawną pracę między innymi układu nerwowego, kostno – szkieletowego i hormonalnego. Więcej informacji o tym w artykule.

Niedobór wapnia u psa – co robić?

Jeśli podejrzewamy niedobór wapna w psim organizmie należy niezwłocznie udać się do weterynarza i skontrolować jego poziom. Więcej na ten temat w artykule.

Gdzie występuje wapno? – prawidłowa dieta psa

Wapno naturalnie występuje w kościach, mączkach mięsno – kostnych oraz skorupkach jaj. Dodatkowo może być jednym ze składników karmy. Więcej o tym w artykule.

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama-

Polecamy