Kocie futerko bardzo często występuje w pięknych kolorach, a widoczne pręgi układają się w tak ciekawe wzory, że nasz pupil przypomina bardziej drapieżnego kota niż typowego kanapowca. Co ma na to wpływ? Każdy hodowca kotów powinien dobrze znać podstawy kociej genetyki, która – chociaż jest niezwykle skomplikowana – doskonale tłumaczy, dlaczego malutkie kocięta wyglądają tak, a nie inaczej. To bardzo ważne, o ile chcemy mieć w mniejszym lub większym stopniu wpływ na przyszłe mioty.
Długość futra u kotów – jakie ma znaczenie?
Warto wspomnieć, że pierwotnie koty posiadały krótkie futro i było to niezależne od miejsca, w którym żyły. Dopiero z czasem pojawił się długi włos, który jest skutkiem pewnej mutacji. Nie jest do końca wiadome, dlaczego do niej doszło, natomiast miało to miejsce już w dawnych czasach.
Większość znanych nam gatunków posiada jednak krótkie włosie. W każdym przypadku powinniśmy jednak przykładać dużą uwagę do pielęgnacji kociego futra i pomagać naszemu pupilowi, jeżeli zauważymy niepokojące zmiany, takie jak np. łysienie.
Kocie futro – jaką pełni funkcję?
Uroda naszego kota to najczęściej piękne, wielobarwne umaszczenie. Niezależnie od tego, czy jest ono bardzo puszyste i długie, czy też może wręcz przeciwnie – zawsze zwracamy na nie uwagę i w dużym stopniu dzięki niemu możemy rozróżniać naszych małych przyjaciół. Okazuje się jednak, że kocie futro ma znacznie więcej ważnych funkcji, niż moglibyśmy podejrzewać.
Nasz kot musi mieć ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nie wszystkie koty żyją w domowych warunkach, ale potrafią prowadzić aktywne życie także na zewnątrz. Niezależnie od tego, czy jest zima, czy lato – zwierzak doskonale radzi sobie w każdych warunkach. Właśnie dlatego jest to gatunek, który obecny jest właściwie na całym świecie. Włosie u kota stanowi ważną warstwę izolacyjną, a jest to istotne, ponieważ mówimy o organizmach stałocieplnych.
Mało kto jednak wie, że kocia sierść jest ważnym elementem w komunikacji zewnątrz i wewnątrzgatunkowej. Niejeden właściciel na pewno zauważył u swojego pupila charakterystyczny moment, w którym u zwierzaka uniosły się włosy na karku i grzbiecie. Nastroszenie pojawia się wraz z postawą obronną i ma na celu przestraszenie potencjalnego wroga. W jaki sposób? Zwiększona objętość futra sprawia, że czworonóg wydaje się to bardziej groźny.
Ochrona przed drapieżnikami
Charakterystyczne wzory, które pojawiają się na kocim futerku, nie są bez znaczenia – dla samego zwierzęcia jest to sposób na ochronę przed drapieżnikami. W ten sposób prościej wtapiają się w otoczenie, a to pozwala im nie tylko lepiej polować, ale także ukryć się przed zauważonym zagrożeniem. Czasami jest to także próba upodobnienia się do innego, groźniejszego gatunku, jak np. węża.
Najczęściej spotykane kolory kotów
Możemy wyróżnić ponad 12 bazowych kolorów futra – nie jest wliczane natomiast futro w odcieniu bieli, które powstaje w momencie, w którym gen hamuje produkcję barwnika. Wszystkie barwy występują natomiast w różnych konfiguracjach, dzięki czemu możemy obserwować tak różne połączenia i niesamowity efekt, jaki stworzyła natura.
Charakterystyczny podział, jaki obserwujemy, to umaszczenie jednolite, w którym występuje tylko jedna barwa dominująca, oraz umaszczenie szylkretowe. To jednak nie wszystko: umaszczenie dymne, złociste, łaciate, bicolor, arlekin, van czy tabby może spotykane są znacznie rzadziej, ale także występują i nie można ich pomijać. Szczególnie hodowcom zależy, aby kocie futro występowało w nietypowych zestawieniach.
Umaszczenie kota dzielimy najczęściej na jasne i ciemne. Kocie futerko może mieć równie dobrze kolor czekoladowy, czarny, rudy, cynamonowy czy też bursztynowy, ale występuje także w takich odcieniach jak morela, karmel czy jasny bursztyn. Niektóre kociaki mają również futro w kolorze niebieskim. Okazuje się jednak, że jest to w rzeczywistości rozjaśniona czerń, jednak w odpowiednim oświetleniu efekt jest spektakularny.
Kolory kotów a charakter pupila
Wiele osób wciąż twierdzi, że kolor kociego futra może mieć wpływ na jego zachowanie. Już w roku 1872 poruszano tę kwestię, ale do dziś nie ma żadnych potwierdzonych naukowo dowodów, które świadczą o tym, że umaszczenie może rzeczywiście mieć swoje odwzorowanie w charakterze naszego pupila. Niezależnie więc od tego, czy nasz kot jest rudy albo czy jego futerko jest trójkolorowe – na jego zachowanie mają wpływ zupełnie inne czynniki. Behawiorystyka jest rozległą dziedziną, której podstawy powinien poznać każdy właściciel kota. Warto jednak wiedzieć, że pewne kolory futra mogą wskazywać płeć – kocice to bardzo często szylkretki lub trikolorki.
Pręgowany kot – jakie geny są za to odpowiedzialne?
Nie są jeszcze znane wszystkie geny, które w znacznym stopniu są odpowiedzialne za to, jakie pręgowanie pojawi się u małego kotka. Naukowcy potrafią jednak rozróżnić kilka podstawowych genów, które mają przynajmniej niewielki wpływ na ostateczny wygląd futra. Okazuje się nawet, że każdy kot jest pręgowany, ale nie zawsze jest to widoczne, a często też jest to maskowane przez inne geny. Jeżeli przyjrzymy się bliżej naszym pupilom, szybko możemy zauważyć, że rodzaje wzorów pojawiających się na futerku są bardzo różne. Wyróżniamy m.in. pręgowanie klasyczne, cętkowane, tygrysie czy ticked. Najczęściej spotykane jest właśnie to ostatnie. Pręgowany kot to prawdopodobnie potomek kota nubijskiego. Niektórzy uważają, że pręgowane koty to jedna z ras, jednak jest to myślenie całkowicie błędne.