sobota, 10 czerwca, 2023

Jak chora trzustka u psa wpływa na jego zachowanie?

Agresja, wymioty oraz obniżona aktywność – takie objawy mogą być zauważalne, jeżeli Twój pupil zmaga się z chorą trzustką. Tak samo jak u człowieka, wszelkiego rodzaju zapalenia czy choroby powodują, że czujemy się nieswojo i możemy reagować inaczej niż zazwyczaj. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w opiece nad chorym zwierzakiem oraz kilka ważnych informacji, dzięki którym możesz zapobiec zapaleniu trzustki u swojego czworonoga. 

Chora trzustka u psa – jakie są objawy? 

Istnieje kilka przyczyn, które mogą doprowadzić u naszego psa do chorób trzustki. Przede wszystkim właściciel nie powinien doprowadzać do otyłości zwierzaka. Ważne jest także unikanie wysokotłuszczowej diety oraz niepotrzebnych leków. Do zapalenia trzustki może prowadzić nadmiar toksyn w organizmie i choroby hormonalne – na ich obecność mamy niestety niewielki wpływ. Chora trzustka u psa to sytuacja, w której musimy przykładać znacznie większą wagę do odpowiedniego odżywiania naszego czworonoga. 

Na początku warto zapoznać się z objawami, które powinny zaalarmować nas o konieczności odwiedzenia najbliższego gabinetu weterynaryjnego. W wielu przypadkach ważny jest czas reakcji – nie chcemy również dodatkowo stresować psa, dlatego im szybciej pozbędziemy się symptomów choroby, tym lepiej dla naszego pupila i nas samych. Spośród najczęściej spotykanych objawów chorób trzustki możemy wyróżnić: 

  • wymioty,
  • ból brzucha,
  • biegunkę,
  • letarg,
  • agresja.

U wielu zwierzaków pojawią się także problem z wysoką gorączką oraz oznaki odwodnienia – to natomiast może być spowodowane występującymi wcześniej wymiotami. Sporym problemem w przypadku naszych czworonogów jest rzadko występujący, ale także obecny brak niepokojących sygnałów, które już na początku mogłyby zwrócić naszą uwagę. Pies niestety nie poinformuje nas o bólu brzucha, ale my jako właściciele musimy zwrócić uwagę na nietypowe zachowanie pupila. Jakie? 

Chory pies może jęczeć, uciekać i wyć. My sami będziemy mieć problem z jego podniesieniem. Zwierzak często nie potrafi odpowiednio ułożyć się do spania i drepcze przez długi czas w jednym miejscu. Nierzadko chodzi też przygarbiony i przestaje być aktywny podczas codziennych zabaw. 

Agresja występująca przy bólach nie jest wcale nienaturalnym objawem. Pies chce w ten sposób zakomunikować, że potrzebuje spokoju i odpoczynku, dlatego powinniśmy zadbać o jego leczenie, ale jednocześnie pamiętać, by nie wymagać od chorego zwierzęcia zbyt wiele. Zapalenie trzustki u psa to ciężka i męcząca dolegliwość, która wymaga dużo cierpliwości także od właściciela. 

Zapalenie trzustki u psa – jak mu zapobiegać? 

Zwierzęta – tak samo jak ludzie – powinny odżywiać się w odpowiedni sposób. O ile nie mamy wpływu na zdrowie psa żyjącego na wolności, to podczas karmienia własnego pupila mamy całkowitą kontrolę w przypadku diety. Warto pamiętać, że nadmiar soli, tłuszczu oraz konserwantów może być bardzo szkodliwy dla zdrowia psa. Także duża ilość przypraw może mieć niekorzystne skutki. Dobór odpowiedniej karmy to podstawowa kwestia, o którą powinien zadbać każdy właściciel.  

Karma dla psa musi zawierać odpowiednią ilość mięsa. Nie warto również ograniczać codziennych posiłków do formy suchej. Jeżeli nasz czworonóg ma zdiagnozowane choroby układu trawiennego, w takim przypadku konieczny jest zakup specjalistycznych karm, które poleci nam weterynarz. Ich skład został odpowiednio dopasowany do istniejącego problemu, a wszelkie odstępstwa od normy mogą mieć bardzo nieprzyjemne skutki w przyszłości. 

Warto także poradzić się samego weterynarza, ponieważ może on wskazać najlepsze metody chroniące naszego pupila przed zapaleniem trzustki. Tylko specjalista – na podstawie gotowych badań – może stwierdzić, czy konieczne są dodatkowe leki, czy w zupełności wystarczy odpowiednia dieta. 

Dieta a chora trzustka u psa

Wysoka zawartość węglowodanów to najczęściej spotykana dieta, która stosowana jest u chorych zwierząt. Ważne jednak, aby zawartość tłuszczu była niska. W podstawowym jadłospisie możemy znaleźć gotowane jajka oraz chude mięso. Starajmy się także omijać promocje w marketach, które oferują tanie wyroby mięsne – nie są one najlepszym wyborem dla naszego pupila. Gotowany ryż (koniecznie brązowy) i purée z ziemniaków będą doskonałym źródłem skrobi.

Chora trzustka u psa przysparza wielu problemów. Każdy spożywany pokarm musi być odpowiednio przemyślany, dlatego pamiętajmy, by z wyprzedzeniem planować posiłki serwowane naszemu zwierzakowi. Należy również całkowicie wykluczyć popularne przysmaki i ciasteczka dla zwierząt. Są one niekiedy głównym źródłem pojawiających się stanów zapalnych. 

Rak trzustki u psa – objawy

Odpowiednia diagnoza zapalenia trzustki i szybka reakcja to absolutna podstawa. Tylko w ten sposób możemy zapewnić swojemu zwierzakowi długie życie. Jeżeli zbagatelizujemy problem, w przyszłości nasz pies może być podatny na tworzenie się w jego ciele nowotworów. Te natomiast są trudne w leczeniu i często w ostateczności musimy uśpić ukochanego zwierzaka. Niektóre z nowotworów nie są początkowo widoczne, dlatego istotnym elementem są regularne i częste badania przeprowadzane w gabinecie weterynaryjnym. 

Mateusz Wysocki
Mateusz Wysocki
Od zawsze najbardziej pociągnąło mnie pisanie, więc stwierdziłem, że najlepszym wyjściem będzie połączenie pasji z zawodem i teraz tworzę treści internetowe. Prywatnie lubię długie spacery z psem.

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama-

Polecamy