Po czym poznać, że Twój mruczek jest zestresowany? Często mogą maskować to uczucie swoimi zachowaniami, które powinniśmy nauczyć się rozpoznawać.
Nadmierne wylizywanie się
Normalnym jest, że kot spędza godziny na dbaniu o swój wygląd i pielęgnację futerka. Jeśli dochodzi do nadmiernego wylizywania, szczególnie niektórych części ciała (brzuch, boki tułowia, łapki, końcówka ogona), może to świadczyć o poważnych problemach, które dręczą zwierzę. Przeżywa coś bardzo mocno i tym zabiegiem próbuje sobie ulżyć.
Nadmierne drapanie się
Drapanie też jest normalnym zjawiskiem. Problem pojawia się, gdy mruczek zaczyna rozdrapywać się do krwi. Należy wówczas niezwłocznie zasięgnąć pomocy lekarza.
Utrata apetytu
Jeśli kot odmawia jedzenia lub jakkolwiek ogranicza je czy mniej się interesuje pożywieniem, należy udać się do lekarza i zasięgnąć jego opinii. Mruczek nie może głodować.
Agresja
Nagłe ataki na właściciela czy inne zwierzęta mogą być oznaką stresu lub chorób. Szczególnie niepokojące powinno być to, gdy wcześniej żyliście w zgodzie. W tej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z behawiorystą, który pomoże rozwiązać problem.
Załatwianie się poza kuwetą
Mimo że może to być denerwujące dla nas, powinniśmy okazać wyrozumiałość. Każde zachowanie pupila ma na celu pokazanie nam czegoś. Być może zwierzę czegoś się boi, coś go boli lub frustruje go. Najczęściej pada na stres. W znalezieniu powodu pomoże lekarz weterynarii lub behawiorysta, z którymi to należy się skontaktować.