sobota, 10 czerwca, 2023

Otyłość u psa a dieta

Nadwaga i otyłość to obecnie najczęściej występujące z chorób, należących do grupy chorób cywilizacyjnych. Powodem ich występowania jest nieodpowiedni tryb życia, stres, zła dieta oraz brak lub bardzo mała aktywność fizyczna. Choroby te dotykają także czworonogi. Wiąże się to z nadmiernym tyciem oraz wzmożonym apetytem. Co robić aby zapobiegać i przeciwdziałać nadwadze i otyłości? Przed tym pytaniem stoją właściciele psów borykających się z tym problemem. Coraz częściej psy są podatne na wysoki wzrost wagi w bardzo krótkim czasie. Jest to niebezpieczne zjawisko dla ich zdrowia. Należy szybko reagować – zmienić nawyki żywieniowe, wprowadzić więcej aktywności fizycznej, kontrolować masę ciała, a w razie niepowodzenia udać się do specjalisty weterynarii.

Dlaczego pies ma nadwagę?

Nadwaga i otyłość coraz częściej dotykają psy. Jest to bardzo niebezpieczne dla ich zdrowia a nawet życia. Nadwaga może być spowodowana nieodpowiednimi nawykami żywieniowymi, brakiem aktywności fizycznej, stresem lub uwarunkowaniami genetycznymi i hormonalnymi. Każdy psi organizm reaguje inaczej na dietę oraz ma inne uwarunkowania i predyspozycje. Niektóre rasy psów są bardziej podatne na nadmierny przyrost wagi. Właściciele powinni kontrolować przedział wagowy swojego pupila oraz ogólny stan wizualny. Niektóre rasy psów mimo masywnego wyglądu mieszczą się w normie wagowej. Utrzymanie prawidłowej wagi jest bardzo ważne dla poprawnej kondycji zdrowia naszego pupila. Nadwaga może być spowodowana nadmiernym apetytem i częstym spożywaniem posiłków, brakiem aktywności fizycznej, zbyt kalorycznymi i ciężkostrawnymi produktami oraz stresem. także przyczyną nadwagi mogą być uwarunkowania genetyczne danej rasy lub hormonalne. Ważna jest szybka reakcja i podjęcie odpowiednich kroków zapobiegających dalsze tycie naszego pupila.

Skutki otyłości i nadwagi u psa

Nadwaga i otyłość to dwa schorzenia. Odróżniamy je w stosunku do masy ciała naszego pupila. Jeśli nasz pies przekracza swoją górną granice wagi do 30% to mamy do czynienia z nadwagą. Natomiast jeśli waga naszego pupila przekracza 30% to występuje wówczas otyłość. Otyłość jest znacznie niebezpieczniejsza, może doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia naszego pupila. Konsekwencjami nieleczonej nadwagi i otyłości są:

  • Choroby kości i stawów
  • Trudności z oddychaniem
  • Duszność wysiłkowa (szybkie męczenie się)
  • Zaburzenia układu krążenia
  • Nadciśnienie tętnicze krwi
  • Nietrzymanie moczu (szczególnie u suk)
  • Problem i trudności podczas porodu (u suk)

Dieta a wpływ na nadwagę i otyłość u psa

Dieta ma bardzo duży wpływ na nadwagę i otyłość u psa, podobnie jak u ludzi. Jeśli nasz pupil ma wzmożony apetyt i cały czas chciałby coś jeść, może to świadczyć o predyspozycji do tycia. Także zbyt częste podawanie pupilowi smakołyków i wysokokalorycznych produktów nasz pies może nabawić się nadwagi. Warto pilnować ile i jakiej jakości produkty je nasz pupil. Ważna jest prawidłowa, wartościowa i zbilansowana dieta. A smakołyki nie powinny przekraczać 10% dziennej porcji jedzenia naszego zwierzęcia.

Jak zapobiegać nadwadze i otyłości u psa?

Aby zapobiegać nadwadze i otyłości u naszego pupila warto wprowadzić regularne karmienie. Zdecydowanie lepiej podawać posiłki częściej ale w mniejszej ilości. Ważne aby dieta naszego czworonoga była różnorodna oraz bogata w witaminy i minerały oraz białko. Dodatkowo równie ważna jest aktywność fizyczna naszego pupila. Codzienny dłuższy spacer pozwoli spalić mu kalorie oraz zapobiegnie odkładaniu się nadmiernego tłuszczu. Ponadto będzie to też nawiązanie więzi przyjaźni z naszym psem. Poczuje się doceniony, że spędzamy razem z nim czas. Warto także regularnie kontrolować masę ciała naszego psa, a w razie jakichkolwiek wątpliwości udać się do weterynarza.

Jak odchudzić psa?

Jeśli nasz pies cierpi na nadwagę lub otyłość warto zastanowić się nad odchudzaniem go. Dłużej utrzymująca się nadmierna masa ciała może doprowadzić do niekorzystnych skutków ubocznych na zdrowiu naszego pupila. Każde odchudzanie psa należy skonsultować ze specjalistą weterynarii, który pomoże w ułożeniu odpowiedniej diety dla naszego psa, dostosowując do preferencji i indywidualnych potrzeb naszego pupila. Można zacząć stosować karmy light, które są znacznie mniej kaloryczne a dostarczają wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie karmienia czworonoga smakołykami oraz mięsem, zastępując je warzywami i owocami w odpowiedniej ilości. Nie należy podawać naszym otyłym psom produktów ciężkostrawnych, gdyż zazwyczaj są wysokokaloryczne i zawierają tłuszcze. Także bardzo ważnym punktem przy odchudzaniu psa, oprócz prawidłowej i zdrowej diety, jest odpowiednia dawka aktywności fizycznej. Ruch ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie naszego pupila. Możemy razem z nim spacerować oraz trenować. Także aportowanie to bardzo dobra forma ćwiczeń i rozrywki. Mile spędzony czas przyniesie także pozytywne skutki na drodze utraty masy ciała przez naszego czworonoga.

Dlaczego pies ma nadwagę?

Różne są przyczyny nadwagi u psa. Do najczęstszych należą: zła dieta, mała dawka ruchu oraz uwarunkowania genetyczne. Więcej informacji o tym w artykule.

Czy dieta ma wpływ na nadwagę i otyłość u psa?

Tak, dieta ma duży wpływ na nadwagę i otyłość u psa. Więcej na ten temat w artykule.

Czy można odchudzać psa?

Tak, przy dużym nadmiarze wagi jest to nawet wskazane. Więcej o tym w artykule.

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama-

Polecamy