sobota, 10 czerwca, 2023

Mięso w diecie psa – czy pies może jeść mięso?

Mięso to jeden z produktów odżywczych pochodzenia zwierzęcego. Jest bogate w witaminy, minerały oraz białko, które jest jednym ze składników budulcowych. Obecność mięsa w diecie daje wiele korzystnych skutków – wpływa na poprawny rozwój oraz uzupełnia witaminy, minerały i białko. Białko wpływa na rozwój mięśni oraz kości. Wiele osób często spożywa mięso ale rodzi się pytanie, czy psy mogą jeść mięso w swojej diecie? Tak, jak najbardziej możemy podać naszemu pupilowi mięso, zarówno gotowane jaki i surowe. Powinniśmy unikać podawania zwierzęciu mięsa pieczonego, ze względu na zawarte tłuszcze podczas pieczenia, które nie wpływają korzystnie na zdrowie naszego pupila. Mięso w diecie psa ma wiele dobrych właściwości dla jego zdrowia. Jednak warto pamiętać, aby stosować ten produkt jako uzupełnienie diety, gdyż podawane w dużych ilościach może doprowadzić do niekorzystnych skutków ubocznych. Oprócz mięsa warto karmić naszego psa węglowodanami oraz karmą.

Czy pies może jeść mięso?

Mięso jest jednym ze składników odżywczych bogatych w białko oraz witaminy i minerały. Korzystnie wpływa na rozwój organizmów i jest wskazane w zdrowej i prawidłowej diecie. Jeśli zostanie wyeliminowane z diety, wówczas należy włączyć zastępcze składniki pochodzenia roślinnego o podobnych właściwościach, jakie ma mięso. Przykładem tego są warzywa strączkowe oraz soja. Mięso w diecie człowieka jest istotne ale czy psy także mogą jeść ten produkt? Oczywiście, to jeden z budulcowych składników także w diecie naszego pupila. Zatem możemy śmiało podawać naszemu psu mięso w odpowiedniej ilości i przyrządzeniu.

Mięso w diecie psa

Przygotowując posiłki dla naszego pupila powinniśmy zwrócić uwagę na ich wartościowość oraz kaloryczność. Ważne jest regularne karmienie naszego pupila oraz stosowanie produktów bogatych w witaminy i minerały. Dieta powinna być różnorodna, śmiało możemy podawać naszemu psu karmy, makarony, ryże oraz mięso i warzywa. Dzięki temu dostarczymy naszemu pupilowi niezbędne składniki dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu.

Właściwości zdrowotne mięsa

Mięso jest produktem bogatym w białko, żelazo, cynk oraz witaminy z grupy B i PP. Są to wysokiej jakości składniki odżywcze wpływające na prawidłową pracę organizmu. Zarówno ludzie i zwierzęta mięsożerne powinni spożywać mięso. Warto zwrócić uwagę aby mięso nie było głównym składnikiem diety, gdyż podawane w nadmiarze, nie będzie dobre z racji na obecność tłuszczów. Oprócz mięsa, pies powinien jeść węglowodany oraz warzywa, które będą dopełnieniem odpowiedniej diety. Szczególnie u psów nadmiar mięsa może doprowadzić nawet do zatrucia i niebezpiecznych podrażnień układu pokarmowego.

Jakie mięso wybrać dla psa?

Wybranie odpowiedniej diety dla naszego pupila jest indywidualną kwestią każdego właściciela. Jest wielu zwolenników diety opartej na karmie i mięsie jako składniku uzupełniającym oraz zwolenników diety BARF – czyli opierającej się głównie na spożywaniu przez psy surowego mięsa i kości. Jest to nawiązanie do naturalnego środowiska, z którego wywodzą się przodkowie psów. Wielu właścicieli decyduje się jednak na wybór tradycyjnej karmy i uzupełnienia jej makaronami, ryżem oraz mięsem. Jest to praktyczniejsze oraz znacznie tańsze w utrzymaniu pupila. Dieta tylko mięsna jest znacznie bardziej kosztowniejsza oraz istnieje ryzyko niedoboru węglowodanów, a nadmiar mięsa może wpłynąć niekorzystnie na zdrowie naszego psa.

Na rynku jest wiele rodzajów mięs, a każde z nich charakteryzuje się nieco odmiennymi właściwościami. Wyróżniamy takie mięsa jak:

  • Mięso drobiowe – to mięso z kurczaka lub indyka. Jest delikatne i lekkostrawne. Jednak jego kości nie są wskazane dla psa ze względu na małe i ostre elementy. Alternatywą jest ich zmielenie i podanie wraz z mięsem.
  • Mięso wieprzowe – mięso ze świni. Jest trawione znacznie dłużej a po zbyt częstym podawaniu może doprowadzić do problemów z układem trawiennym.
  • Mięso wołowe – inaczej mięso czerwone. Jest ciężkostrawne, a zbyt częste podawanie jest niekorzystne. W małych ilościach podawanie jest zalecane ze względu na wysoką zawartość białka oraz witamin i minerałów.
  • Mięso cielęce i jagnięce – delikatne mięso, lekkostrawne. Jest dobrym rozwiązaniem szczególnie dla szczeniaków.

Jak podawać mięso psu?

Odpowiednie podanie mięsa naszemu pupilowi ma bardzo duże znaczenie. Nie powinniśmy podawać resztek mięsa z obiadu, ze względu na obecność przypraw, które mogą zaszkodzić naszemu pupilowi. Mięso najlepiej podawać gotowane, gdyż po tej obróbce termicznej zachowuje najwięcej właściwości. Należy unikać mięsa smażonego i pieczonego w diecie psa. Dobrym rozwiązaniem jest karmienie psa mięsem surowym, jednak należy pamiętać o tym aby mięso było dobrze oczyszczone z resztek krwi i ewentualnych zabrudzeń. Także ważną sprawą jest niezbyt częste podawanie mięsa psu, szczególnie surowego. Ilość mięsa odpowiednia dla psa jest zależna od jego wagi. Jego nadmiar może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie naszego pupila. Po przedawkowaniu mięsa może dojść do zatrucia bądź podrażnienia układu pokarmowego. Zatem mięso jest wskazane w diecie psa ale w umiarkowanych ilościach.

Czy szczeniaki mogą jeść mięso?

Szczeniaki mogą spożywać mięso, jest korzystne dla ich prawidłowego rozwoju ze względu na zawartość białka oraz witamin i minerałów. Jednak nie powinno przekraczać 3% ich aktualnej wagi. Także nie powinno być głównym składnikiem diety, a jedynie uzupełnieniem. Warto podawać szczeniakowi mięso zmielone, gdyż małe zęby mogą nie poradzić sobie z pogryzieniem chrząstek.

Czy psy mogą jeść mięso?

Tak, psy mogą jeść mięso, jednak niezbyt duże ilości. Więcej o tym w artykule.

Czy mięso ma korzystne właściwości dla psa?

Tak, mięso jest jednym ze składników budulcowych ze względu na zawartość białka. Więcej informacji w artykule.

Czy pies może jeść surowe mięso?

Tak, pies może jeść surowe mięso. Więcej na ten temat w artykule.

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama-

Polecamy