poniedziałek, 6 lutego, 2023

Kość dla psa – czy pies może jeść kości?

Widok psa obgryzającego kość należy do najbardziej utartych zwyczajów. Taki obraz jest nam dobrze znany nie od dziś, swoją popularność zyskał poprzez umieszczenie w mediach społecznościowych czy książkach lub fotografiach. Jednak czy faktycznie wskazane jest aby nasz pupil jadł kości? Wielu właścicieli psów, po ugotowaniu i zjedzeniu mięsa z kością, daje pupilowi smakołyk. Czy gotowana kość jest odpowiednia w diecie naszego psa? Te i inne podobne pytania dotyczące jedzenia przez psy kości, nurtują właścicieli czworonogów. Oczywiście kości zawierają wiele witamin i minerałów i dobrze wpływają na pracę żuchwy i szczęki oraz zęby psa. Dodatkowo chrząstki są wartościowe dla naszego pupila, a mięso pozostałe na kości jest smakołykiem. Jednak gotowane kości nie posiadają tylu właściwości oraz są twardsze, gdyż podczas gotowania zanika ich naturalna elastyczność. Może to okazać się niebezpieczne dla delikatnego przewodu pokarmowego naszego psa. Powinniśmy unikać karmienia naszych pupili gotowanymi kośćmi, natomiast surowe kości są znacznie korzystniejsze.

Czy pies może jeść kości?

Często wśród właścicieli psów zdarza się, że podają swoim pupilom kości. Z tego powodu rodzi się pytanie, czy psy powinny jeść kości? Kość dla psa służy jako gryzak oraz przekąska. Dzięki gryzieniu kości, psy wzmacniają swoją żuchwę oraz szczękę i mięśnie tej okolicy. Także zęby psa pozostają zdrowe, piękne i czyste. Ponadto w kościach zawarty jest szereg witamin i minerałów, które są niezbędne w diecie każdego pupila. Chrząstki przylegające do kości także są bogate w witaminy i minerały i korzystnie wpływają na układ kostny oraz mięśnie. Mięso przylegające do kości stanowi dla zwierzęcia smakołyk ale też jest ważnym elementem zdrowej diety psa, która jest taka ważna dla prawidłowej pracy organizmu. Psy śmiało mogą jeść kości, jednak korzystniejsze i bardziej wartościowe oraz bezpieczniejsze będą te surowe. Kości naturalnie są elastyczne przez co nie uszkodzą przełyku ani gardła, natomiast te ugotowane lub upieczone zmieniają swoją strukturę i są twarde. Przez to mogą uszkodzić gardziel i przełyk naszego pupila. Warto wybierać surowe oraz większe kości.

Jaka kość jest najlepsza dla naszego pupila?

Psy bardzo lubią gryźć kości, jest to dla nich idealna przekąska lub nagroda za dobre zachowanie. Nasze pupile czują się docenione, a między nimi a właścicielami wytwarza się więź przyjaźni. Często właściciele czworonogów zastanawiają się jak wybrać odpowiednią kość dla swojego pupila. Spieszymy z odpowiedzią, przy wyborze kości ważne jest aby była bezpieczna i podana na surowo. Gotowane kości tracą większość swoich właściwości i są bardziej niebezpieczne. Dostępnych jest wiele kości pochodzenia zwierzęcego, jednak należy przestrzegać bezpieczeństwa naszego pupila, aby nie doszło do skaleczeń i ran. Przed podaniem kości warto sprawdzić czy nie ma wystających, ostrych elementów oraz czy kość nie złamie się od razu. Alternatywą podania ostrej kości jest jej zmielenie i podanie wraz z mięsem lub innym składnikiem. Kości, które śmiało mogą jeść nasze psy to:

  • Kość wołowa – kość dużych rozmiarów, twarda i bogata w składniki mineralne oraz witaminy. Stanowi zarówno idealny gryzak i przekąskę. Posłuży długo naszemu pupilowi. Także jest bezpieczna, gdyż ciężko ją złamać, a przez swoją wielkość pies nie zje jej całej, dzięki czemu unikniemy skaleczeń bądź urazów. Jest to idealne rozwiązanie dla większych psów.
  • Kość cielęca – kość znacznie mniejsza i bardziej elastyczna, przez co trudna do złamania. Ma najbogatszy skład witamin i minerałów, nasz pupil spokojnie może zjeść ją w całości bez obaw o skaleczenia. Jest idealna dla małych i dużych psów.
  • Kość wieprzowa – kość znacznie twardsza, nie rozpadająca się. Ma bogate właściwości. Jednak minusem jest to, że jest ciężkostrawna, może to doprowadzić naszego pupila do boleści brzucha.
  • Kości drobiowe – kości drobiowe są bardzo cienkie i delikatne, co za tym idzie szybko się łamią przez co są ostre. Może to być niebezpieczne dla naszego psa, skutkiem mogą być pokaleczenia przełyku, gardła i jelit. Z tego powodu większość weterynarzy odradza podawanie tych kości psom.

Kość dla szczeniaka

Kości są idealnym smakołykiem oraz zabawką dla naszych pupili. Często z nudy nasze pupile chętnie obgryzają kości. Dobrze to wpływa na ich zęby oraz mięśnie w okolicy szczęki i żuchwy. Jednak czy małe szczeniaki mogą jeść kości? Jest to kontrowersyjny temat, zęby szczeniaka nie są przystosowane do gryzienia twardych przedmiotów, a delikatny przełyk szybko może zostać pokaleczony. Także dla delikatnego systemu trawiennego kości będą ciężkostrawne, co może objawić się boleściami brzucha i niekorzystnym samopoczuciem. Dopiero po 10 tygodniu życia zęby i mięśnie okolicy żuchwy i szczęki są na tyle rozwinięte, aby żuć twarde produkty. Z drugiej strony małe psy mają naturalny odruch żucia oraz obgryzając kości mogą dostarczać brakujące witaminy i minerały. Dla szczeniaków szczególnie polecane są kości cielęce, które są najmiększe i nie łamią się. W tej kwestii warto zasięgnąć porady weterynarza, aby nie zaszkodzić małemu pupilowi.

Czy pies może jeść kości?

Tak, może. Więcej o tym w artykule.

Czy kości mają korzystny wpływ na zdrowie psa?

Tak, przez wysoką zawartość witamin i minerałów. Więcej na ten temat w artykule.

Czy kości są bezpieczne dla psa?

Tak, ale musimy zadbać o to aby nie było ostrych elementów w kościach. Więcej informacji na ten temat w artykule.

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama-

Polecamy