sobota, 10 czerwca, 2023

Kocie oczy – jak rozumieć spojrzenie kota?

Mowa ciała jest głównym środkiem komunikacji zwierząt z nami. Bardzo wiele mogą powiedzieć nam przez same oczy. Oto kilka interpretacji kocich spojrzeń.

Intensywne wpatrywanie

Najczęściej z długimi przerwami na mrugnięcie. Zazwyczaj przejaw dominacji lub agresji. Jeśli natomiast jesteśmy właścicielami takiego mruczka i żyjemy z nim w zgodzie, prawdopodobnie chodzi o okazanie zadowolenia lub porę karmienia. Zazwyczaj sygnał ten jest ignorowany przez właścicieli.

Zmrużone oczy

Zazwyczaj trwające kilka sekund spojrzenie ma sugerować, że kot jest pełen szacunku do naszej osoby, ale w obecnej chwili nie chce zbliżeń.

Spojrzenie pełne miłości

To specyficzne spojrzenie jesteśmy w stanie rozpoznać niemalże od razu, bez żadnych dodatkowych sygnałów. Mruczek jest ufny, zadowolony i zrelaksowany. Należy utrzymywać z nim kontakt i delikatnie oraz powoli odmrugnąć mu.

Rozszerzone i zwężone źrenice

Wąskie źrenice to oznaka silnego pobudzenia, strachem, ekscytacją czy przyjemnością. Najczęściej widziane przy napełnianiu miski czy zabawę kocimiętką. Niekiedy gniew powoduje takie zmiany w oczach.
Natomiast szerokie źrenice zazwyczaj świadczą o przerażeniu. Rzadziej mówi się o eksponowaniu oczu przez nie w ramach zaufania, co może je uszkodzić.

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama-

Polecamy