poniedziałek, 6 lutego, 2023

Koci nos – co w sobie skrywa? Oto 4 cechy szczególne kocich nosów!

Mimo czułości na zapachy, koci nos jest niezwykle ważnym elementem, dzięki któremu jesteśmy w stanie odczytać aktualne samopoczucie mruczka.

Jakie informacje w sobie kryje?

Ciepły

Zwykle ciepły nosek nie oznacza jeszcze choroby i jest względnie normalnym zjawiskiem. Jako że pupil lubi się grzać, jego nos ma prawo być cieplejszy. Jeśli jest on gorący, możemy podejrzewać kota o gorączkę lub chorobę. Zazwyczaj towarzyszy temu utrata apetytu, kaszel lub katar.

Suchy

Nie jest normalnym objawem, ale nie powinniśmy też wpadać w panikę z tego powodu. Nie zawsze musi oznaczać coś groźnego, robi się taki zazwyczaj przy wzroście temperatury ciała. Możliwe, że zwierzę wygrzewało się na parapecie lub obok kaloryfera. Jeśli pojawiają się pęknięcia lub strupki albo otarcia, to oznaka koniecznej interwencji lekarza. Tak samo powinieneś postąpić, gdy dodatkowo kot traci chęć na jedzenie, ma biegunkę, kaszel lub wymiotuje. Czasem także suchość może sugerować odwodnienie.

Mokry

Mokry nosek jest normalnym stanem, którym nie musimy się przejmować. Jest on nieco wilgotny i delikatnie chłodny. Problem pojawia się, gdy nosek staje się bardzo mokry. Wówczas należy martwić się o jakąś chorobę i jak najszybciej udać się do weterynarza.

Zmiana koloru

Kolory są różne, od różowego, przez wielokolorowość, po czerń. Zazwyczaj kolorystyką pasuje do futra. Gdy zrobi się jasny, możliwe, że Twojego mruczka męczy jakaś choroba albo na zewnątrz jest zimniej. Odwrotnie sytuacja ma się, gdy robi się ciemniejszy. Często można to zaobserwować, gdy kot zmęczy się zabawą.

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama-

Polecamy