poniedziałek, 6 lutego, 2023

Kastracja psa – wady i zalety, przyczyny i porady

Kastracja psa to trudny temat, z którym borykają się właściciele czworonogów. Zastanawiając się nad podjęciem tej decyzji, warto zapoznać się z plusami i minusami tego zabiegu. W większości przypadków jest to dobre rozwiązanie dla psów, gdyż zapobiega niektórym chorobom oraz korzystnie wpływa na zachowanie naszego pupila. Jednak wiąże się to z zagrożeniem życia zwierzęcia przez inwazyjny zabieg. Mimo tego dzisiaj jest to tak częsty zabieg, że jego powodzenie jest niemal pewne.

Kastracja a sterylizacja

Kastracja psa to zabieg polegający na wycięciu narządów służących do rozmnażania – u samców to jądra i najądrza, a u samic jajniki, jajowody i macica. Kastracja jest często mylona ze sterylizacją, a to zupełnie dwa inne zabiegi, polegające na podwiązaniu i podcinaniu narządów rozrodczych. Sterylizacja nie ingeruje w gospodarkę hormonalną zwierząt. Powoduje tylko bezpłodność, nie zapobiega popędowi ani cieczce u samic. Sterylizacja jest mniej inwazyjnym zabiegiem, jednak przebiega podczas pełnej narkozy. Natomiast kastracja ma wpływ na zmianę gospodarki hormonalnej, eliminuje popęd psów oraz zapewnia nieodwracalną bezpłodność.

Czy kastrować psa?

Wielu właścicieli zastanawia się, czy wykastrować swojego czworonoga. Jest to trudna decyzja i oczywiście decyduje o niej wiele czynników. Istotną kwestią jest to, w jakiej kondycji zdrowotnej jest nasz pies, w jakim wieku oraz jaki ma temperament. Kastracja ma wpływ na zmianę zachowania naszego pupila poprzez ingerencję w gospodarkę hormonalną. Jeśli pies przejawia agresję, jego zachowanie może się zmienić na lepsze, bardziej łagodne i przyjazne. 

Ponadto kastracja może zapobiegać chorobom, w tym nowotworom układu rozrodczego i nie tylko. Zatem czy warto kastrować psa? To kwestia indywidualna każdego czworonoga i jego właściciela. Wiąże się to z inwazyjnym zabiegiem, ale w obecnym czasie medycyna weterynarii jest na wysoki poziomie, co za tym idzie – zagrożenie życia jest bardzo znikome. 

Należy wziąć pod uwagę, czy planujemy potomstwo dla naszego psa. Jeśli tak, to kastracja musi zostać wykluczona. Jednak jeśli nie czerpiemy żadnych zysków związanych z rozmnażaniem naszego pupila, nic nie stoi na przeszkodzie. Kastracja nie zagraża życiu zwierzaka; kilka dni po zabiegu pies będzie mniej aktywny oraz może nie mieć apetytu, co jest wynikiem narkozy i nowego dla niego przeżycia. Jednak sam zabieg jest w pełni bezpieczny.

Kastracja a inne choroby – wpływ 

Kastracja ma także pozytywny wpływ na zdrowie psów, szczególnie suczek. Zapobiega nowotworom narządów rodnych i gruczołu mlekowego. Ogranicza również objawy cukrzycy – dzięki zabiegowi insulina znacznie lepiej się przyjmuje. Dodatkowo kastracja ma właściwości zapobiegające wystąpienia tej choroby i jej leczeniu. 

U samców natomiast jest znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia nowotworu prostaty, jąder i gruczolaków odbytu. 

Zabieg ma wpływ na zachowanie psa, u samców nie wywołuje rywalizacji o samicę z innymi rywalami. Ponadto psy stają się mniej agresywne, są zdecydowanie bardziej tolerancyjne i przyjazne. Znacząco poprawia kondycję zdrowia psychicznego, redukując stres, którego unikają wskutek braku rywalizacji o partnerkę.

Kastracja – kiedy wykonać zabieg?

Zabieg można wykonać po osiągnięciu przez psa dojrzałości płciowej. Jest to zależne od rasy; duże psy dojrzewają później, zaś u małych psów okres dojrzewania jest znacznie szybszy. 

Suki powinno się kastrować wcześniej niż psy. Najlepszy czas to około 3 miesiące po pierwszej cieczce, natomiast u psa zabieg najlepiej wykonać później. Zbyt wczesne poddanie kastracji może niekorzystnie wpłynąć na rozwój gospodarki hormonalnej. Dlatego nie należy się spieszyć z tą decyzją; w razie wątpliwości warto zapytać o radę specjalisty weterynarii, który udzieli niezbędnych informacji.

Kastracja psa wady i zalety

Kastracja, tak jak każdy zabieg związany z ingerencją w naturalny tryb życia psa, niesie za sobą szereg wad i zalet. 

Zaletami kastracji są:

  • pewna i trwała antykoncepcja,
  • brak możliwości zapalenia napletka,
  • brak objawów cieczki u suk,
  • zapobieganie schorzeniom takim jak nowotwór, cukrzyca,
  • ustąpienie agresywnego zachowania.

Wadami kastracji są:

  • ryzyko z inwazyjnym zabiegiem,
  • ingerencja w naturalną gospodarkę hormonalną,
  • tendencja do nadwagi i otyłości,
  • wyższe ryzyko nietrzymania moczu,
  • zmiany w strukturze sierści.

Kastracja, mimo licznych dobrych stron, ma też wady. Dotyczy to szczególnie dużych psów – pojawia się wówczas tendencja do nadwagi. Aby utrzymać u psa dobrą kondycję fizyczną, należy zapewnić mu odpowiednio dużą dawkę ruchu i zmodyfikować odpowiednio dietę, aby była dostosowana do potrzeb zwierzaka, ale nie przekraczała ustalonej normy. 

Trzeba także dbać o higienę psa, szczególnie po samym zabiegu, aby rana nie zaropiała ani nie było powikłań związanych z nieprawidłowym gojeniem się. Istotna jest pielęgnacja sierści, kąpanie, stosowanie specjalnych preparatów, wyczesywanie. Pielęgnacja futra zależy od rasy psa; u niektórych gatunków wymaga większej uwagi. Nietrzymanie moczu może dotknąć starszych psów, niestety nie da się temu zapobiegać, nawet u czworonogów niepoddanych zabiegowi może wystąpić takie schorzenie. W razie jakichkolwiek powikłań po zabiegu niezwłocznie trzeba udać się do weterynarza.

Mateusz Wysocki
Mateusz Wysocki
Od zawsze najbardziej pociągnąło mnie pisanie, więc stwierdziłem, że najlepszym wyjściem będzie połączenie pasji z zawodem i teraz tworzę treści internetowe. Prywatnie lubię długie spacery z psem.

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama-

Polecamy