poniedziałek, 6 lutego, 2023

Joga dla psa? – czy to jest możliwe?

Joga obecnie jest coraz częściej praktykowana przez różne grupy społeczne. Wywodzi się z filozofii indyjskiej, zawiera elementy medytacji i ćwiczeń fizycznych. Wpływa na wyłączenie się organizmu od natłoku codziennych spraw oraz rozluźnienia mięśni ciała. Medytacja korzystnie wpływa na odstresowanie organizmu. Jogę może trenować każdy, bez względu na poglądy i przekonania religijne. Traktujemy ją jako rodzaj aktywności fizycznej, mającej wpływ na rozluźnienie organizmu. Coraz częściej słyszy się o tym, że nasi czworonożni przyjaciele także mogą trenować jogę. Joga dla psów ma nawet specjalny termin – doga. Jest to aktywność wzorowana na jodze przeznaczona dla naszych pupili. Ćwiczyć możemy razem z naszym psem, korzystnie wpłynie to na naszą więź z pupilem. Ale czy trenowanie dogi przez psy jest bezpieczne dla ich zdrowia? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

Co to jest doga? – joga dla psa

Doga to odpowiednik jogi dla psa, który coraz częściej jest praktykowany przez psy oraz ich właścicieli. Doga to ćwiczenia zaczerpnięte z jogi, przeznaczone specjalnie dla psów. Treningi odbywają się wspólnie z właścicielem, pies przez to czuje się bezpieczniej i szybciej przystosowuje się nowych nawyków. Oczywiście wszystkie ćwiczenia dogi, przeznaczone dla psów są w pełni bezpieczne dla nich i nie zagrażają bezpieczeństwu naszych pupili. Pozycje ćwiczeń są odpowiednio dostosowane do możliwości fizycznych psów.

Korzystny wpływ dogi na zdrowie i zachowanie psa

Doga ma korzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne naszego czworonoga. Psy, które trenują dogę wraz z właścicielem, są spokojniejsze, nie są agresywne oraz umacniają swoją więź przyjaźni z nami. Ćwiczenia korzystnie wpływają szczególnie na psy po przejściach i bolesnych doświadczeniach życiowych – znęcanie się nad psem, pobyt w schronisku. Pozwala to na wyciszenie i oczyszczenie ich organizmu ze złych emocji. Nasze pupile stają się łagodniejsze oraz odstresowane. Dodatkowo doga z pozytywnym skutkiem wpływa na prawidłową kondycję mięśni oraz układu szkieletowego. Poprzez rozciąganie oraz serię ćwiczeń są sprawne fizycznie a ich kondycja jest na dobrym poziomie. Zdecydowanie mniej się męczą i mają więcej energii, a ich nastawienie jest znacznie bardziej przyjaźniejsze i łagodniejsze.

Czy każdy pies może trenować dogę?

Doga ma wiele właściwości zdrowotnych dla naszego pupila, ale czy każdy pies może trenować? Jeśli nasz pupil nie ma przeciwwskazań zdrowotnych ani wrodzonych chorób, czy problemów szczególnie z sercem, może trenować dogę. Jednak zalecamy przed rozpoczęciem treningów skonsultować się z weterynarzem, aby potwierdził zdolność naszego pupila do trenowania oraz wyraził swoją opinię. Szkoły specjalizujące się w prowadzeniu treningów dla psów, w swoich regulaminach mogą także wyznaczyć, które rasy psów nie powinny trenować w grupie, ze względu na ich nastawienie oraz usposobienie charakteru. Dotyczy to szczególnie ras uznanych za niebezpieczne. Jednak nie stoi na przeszkodzie, jeśli jesteśmy właścicielami tych psów, aby trenować z pupilem w domu. Jednak także warto skonsultować się ze specjalistą weterynarii, który doradzi czy faktycznie nasz pies może zacząć ćwiczyć dogę.

Wspólny trening z psem – tak czy nie?

Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się czy może trenować wspólnie ze swoim pupilem? Jest to idealny pomysł na spędzanie czasu ze swoim czworonogiem, pozwala zwiększyć więź przyjaźni. Dodatkowo podczas ćwiczeń nasz pies wyczuje, że jesteśmy odstresowani i sam tak się poczuje. Doga to tylko jeden z wielu sposobów wspólnej aktywności, która pozytywnie wpływa zarówno na psa jak i na właściciela. Jeśli my lub nasz pies nie ma predyspozycji do uprawiania dogi, śmiało możemy biegać wraz z naszym pupilem lub korzystać z innych form aktywności fizycznej. Poskutkuje to korzyściami zdrowotnymi i dla nas i dla naszego czworonoga.

Co to jest doga?

Doga to rodzaj aktywności fizycznej przeznaczony dla psów wraz z ich właścicielami. Pochodzi od tradycyjnej jogi ale jest przystosowana dla psów. Więcej informacji o tym w artykule.

Czy pies może ćwiczyć razem z nami?

Tak, oczywiście wspólna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na więź przyjaźni z pupilem oraz zdrowie naszego psa i nas samych. Więcej na ten temat w artykule.

Czy doga jest bezpieczna dla naszych pupili?

Tak, doga jest specjalnie przystosowana dla możliwości fizycznych naszych czworonogów. Więcej o tym w artykule.

Poprzedni artykułWapń w diecie psa

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama-

Polecamy