Warzywa i owoce to niezbędne składniki odżywcze diety każdego człowieka. Są bogate w witaminy i mikroelementy, które korzystnie wpływają na zdrowie i rozwój człowieka. Nasze psy często taktujemy jako członków rodziny, dbamy o ich zdrowie oraz regularne posiłki i zróżnicowaną dietę. Dlatego nasuwa nam się pytanie, czy nasze pupile, tak jak i my, mogą spożywać bogate w witaminy owoce i warzywa. Jak się okazuje, mimo bardzo dobrych właściwości dla nas, naszemu psu mogą zaszkodzić niektóre z warzyw i owoców. Aby w żaden sposób nie zaszkodzić naszemu czworonogowi, musimy zapoznać się z listą warzyw i owoców, które mogą być niekorzystne dla naszego psa i wyeliminować je z diety. Długo podawane szkodzące naszemu psu warzywa lub owoce mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie oraz przewlekłych chorób, dlatego warto znać czynniki je powodujące i je ograniczyć. W artykule dowiesz się jakie warzywa i owoce może jeść Twój pupil, a jakich nie powinien spożywać.
Jakie warzywa może jeść pies?
Na świecie występuje wiele gatunków warzyw, które bogate są w witaminy i mikroelementy. Najbardziej korzystny wpływ mają te z naszego regionu, naturalnie występujące. Nasze psy także powinny mieć dostarczoną odpowiednią dawkę witamin. Witaminy dla psa są kluczowym składnikiem ich diety, która prowadzi do prawidłowego funkcjonowania organizmu i rozwoju. Jednak nie wszystkie warzywa są odpowiednie dla naszego pupila, gdyż odmienny od ludzkiego układ trawienny nie poradzi sobie z zawartymi w niektórych warzywach substancjami, które dla psa będą nieodpowiednie. Zatem naszemu psu spokojnie możemy wprowadzić do diety warzywa takie jak:
- Marchew – warzywo bogate w witaminę A i C wpływa korzystnie na wzrok ,metabolizm kostny i system immunologiczny. Ponadto dzięki zawartości antyoksydantów chroni psa przed chorobami, a nawet nowotworem. Możemy ją podawać surową lub ugotowaną, ważne żeby była oczyszczona i obrana.
- Pietruszka –korzeń i natka korzystnie wpływają dla naszego pupila. Dzięki zawartości witamin: B, C, E i potasu, fosforu i magnezu jest odpowiednia w diecie psa. Ponadto jest lekkostrawna, więc idealnie sprawdzi się na zaparcia, kolki, wzdęcia i rozluźnienie mięśni. Możemy podawać pietruszkę gotowaną lub surową oraz natkę. Ważne żeby była czysta i obrana, w przypadku korzenia.
- Seler –warzywo ma pokrewne właściwości co pietruszka. Zawiera wiele witamin i mikroelementów. Wspomaga oczyszczenie organizmu z toksyn oraz korzystnie wpływa na pracę nerek, przez co jest moczopędny. Możemy podawać surowy lub ugotowany oraz seler naciowy.
- Buraki – zarówno surowe jak i gotowane mają wiele właściwości oraz zawierają witaminy: A, B1 i C oraz pierwiastki – wapń, potas, żelazo i magnez. Maja korzystny wpływ na uregulowanie ciśnienia krwi oraz wspomagają układ pokarmowy i chronią przed chorobami. Psy nie powinny spożywać buraków konserwowanych , ze względu na dużą ilość zawartej soli.
Jakich warzyw unikać w diecie psa?
Warzywa dla psa w diecie są istotne, ze względu na zawartość witamin i mikroelementów. Jednak nie każde są odpowiednie na ich układu trawiennego i mogą zaszkodzić, a dłużej podawane doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Warzywa jakich nie powinien spożywać nasz pupil to:
- Czosnek i cebula – dla ludzi są bardzo korzystne, stosuje się je jako naturalne antybiotyki, natomiast psu mogą zaszkodzić na ich delikatny układ trawienny, doprowadzić do wzdęć i zaparć a nawet do skrętu żołądka.
- Szczaw i szpinak – zawierają w sobie szczawiooctany, które odkładają się w nerkach i mogą doprowadzić do zaburzeń układu moczowego. Dla ludzi w dużej ilości także są szkodliwe, jednak na niekorzyść psa działa już mała dawka.
- Warzywa kapustne i strączkowe – mimo bogatych właściwości są dla psa ciężkostrawne, przez co prowadzą do zaburzeń układu pokarmowego.
- Surowe ziemniaki – podobnie jak ludzie, psy źle reagują na surowe ziemniaki. Po ich spożyciu występuje zatrucie.
- Surowe pomidory – zawierają solaninę, która dla psów jest toksyczna.
Jakie owoce stosować w diecie psa?
Owoce, podobnie jak warzywa zawierają wile witamin i minerałów. Są bardzo korzystne dla zdrowia i kondycji ludzi oraz zwierząt. Jednak nie wszystkie owoce, jaki są dobre dla nas, będą odpowiednie dla naszych czworonogów. Niektóre owoce przez zawartość w nadmiernej ilości cukrów lub olejków eterycznych wywołują niekorzystne działanie dla naszego psa, powodując zatrucia, a przy tym wymioty i biegunki. Owoce, które bez obaw możemy podać naszym pupilom to:
- Jabłka – zawierają witaminy i przeciwutleniacze, przez co zapobiegają chorobom i zapalaniom oraz korzystnie wpływają na kondycję sierści. Pamiętajmy aby nie podawać psu jabłek w dużej ilość oraz w całości, gdyż zawarte w nich pestki mogą prowadzić do zatrucia. Najlepiej pokroić jabłko w małe kawałki.
- Banany – mają pyszny smak i zapach dla naszego pupila. Ponadto są bogate w witaminy A, C, E i K oraz magnez, potas i fosfor. Jenak nie mogą być podawane zbyt często, gdyż przez zawartość naturalnie występującego cukru, prowadzą do otyłości.
Jakich owoców nie powinien jeść pies?
Każdy pies ma indywidualny układ trawienny, jednemu nie zaszkodzi duża ilość danego produktu, u drugiego zaś wystąpią problemy trawienne. Aby uniknąć takich sytuacji warto przestrzegać regularnej diety naszego pupila oraz bogatej w witaminy i minerały. Dobrze jest unikać niewskazanych produktów, które mogą zaszkodzić naszemu czworonogowi. Grupa niektórych owoców mimo bogatych naturalnie właściwości nie jest odpowiednia dla psów. Mimo korzyści wynikających z ich spożycia wśród ludzi, nie będzie miało to skutku u psów. Te mają delikatne układy trawienne, nie przystosowane do procesu trawienia niektórych substancji i składników. Do owoców, których lepiej nie podawać naszym psom należą:
- Cytrusy – mimo wysokiej zawartości witamin C oraz działania korzystnego na układ odpornościowy, przez zawartość olejków eterycznych nie są wskazane dla psów. Mogą doprowadzić do wymiotów u naszego pupila i podrażnić układ pokarmowy.
- Winogrona i rodzynki – niekorzystnie wpływają na układ pokarmowy, prowadzą do zapalenia żołądka i jelit oraz uszkadzają nerki.
- Rabarbar – przez wysoką zawartość szczawiooctanów, podobnie jak szpinak i szczaw odkładają się w nerkach i powodują zaburzenia pracy układu moczowego i nerek.
- Awokado – mimo dużej zawartości witamin i pierwiastków, zawierają szkodliwy dla psa persin, który powoduje wymioty i biegunkę.
Dieta psa bogata w witaminy
Witaminy dla psa są istotne w diecie. Mają wpływ na poprawną pracę układów: trawiennego, moczowego, krążenia i nerwowego. Najczęściej występują w owocach i warzywach, jednak nie każde z nich jest dobre dla naszego czworonoga. Warto wiedzieć, które bez problemu może jeść na pies, a które są szkodliwe. Zdrowie psa jest istotne dla każdego właściciela, gdyż zdrowy pies to szczęśliwy pupil i jego właściciel.
Czy pies może jeść wszystkie warzywa?
Nie, dla psa niektóre z warzyw mogą okazać się toksyczne i doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu. Więcej o tym w artykule.
Czy owoce są wskazane w diecie psa?
Tak, ale nie wszystkie. Niektóre owoce nie będą odpowiednie dla czworonoga. Więcej na ten temat w artykule.
Czy witaminy w diecie psa są ważne i gdzie je znaleźć?
Tak są kluczowym elementem diety. Znajdziemy je w warzywach i owocach. Więcej informacji w artykule.