sobota, 10 czerwca, 2023

Kot pełen kultury, czyli jak go wychować

Jeśli chcemy wychować lub wyszkolić naszego ulubieńca powinniśmy zadbać o prostotę w metodach szkolenia, które będą jednocześnie zabawą dla dwojga.

To jak go wychować?

Najważniejsze w poprawnym wychowani jest to, aby nie chwalić kota za zrobienie czegoś złego lub nie tego, czego oczekiwaliśmy. Często ciężko oprzeć się urokowi i słodkiemu pyszczkowi, a to może doprowadzić do utraty kontroli nad nim i trudniejszego wychowania.

Nie powinniśmy nagradzać złych zachowań

Cała esencja kociej logiki. Na pewno zawsze przeganiasz mruczka, gdy robi coś złego, pije brudną wodę czy chowa się w niebezpiecznych dla Twoich wazonów miejscach. Ale czy kiedykolwiek został nagrodzony za siedzenie tam, gdzie powinien czy picie czystej wody? Jeśli wyganiamy zwierzę z jakiegoś miejsca, może odbierać to jako miejsce, które nas interesuje. Przez to jego zachowanie się powtarza. Nagradzaj go, gdy jest grzeczny, a problemy będą mniejsze.

Regularne treningi

Nie ma nic gorszego dla kota niż regularne treningi na siłę. Mruczek szybko się do nich zniechęci. Najlepiej robić je spontanicznie, gdy kot jest aktywny, ale brak mu zajęcia lub jest znudzony. Najlepiej niech nie przekraczają pięciu minut i będą zabawą dla waszej dwójki. Planowanie treningów także nie jest odpowiednią techniką. Warto wykorzystać czas, gdy sam do nas przychodzi połasić się.

Walka z instynktem pierwotnym

Z pewnością w Twojej głowie niejednokrotnie rysował się obraz porwanych firanek czy podrapanych kanap i mebli. Najlepszym sposobem na to, jest zwrócenie w tym czasie uwagi kota na jakaś alternatywę dla niszczenia mebli (np. drapak). Jeśli mruczek chodzi po parapetach lub wspina się na meble rozważ zbudowanie kociego toru, gdzie pupil będzie mógł oddać się rozrywkom i wspinaczkom. Pamiętaj o nagradzaniu jego pozytywnej aktywności.

Rozpieszczanie, gdy zrobił nie do końca to, o co chodziło

Nagroda to bardzo ważny element każdego treningu. Ludzie chodzą na siłownię, aby w nagrodzie czuć się i wyglądać lepiej. Tak samo jest z kotami. Jeśli otrzymają nagrodę przy jakiejś okazji, możemy liczyć na powtarzanie się podobnych sytuacji. Dlatego najważniejsze, aby nagrody pojawiały się wtedy, gdy zrobi to, co mieliśmy na myśli. Nagrody „za nic” również nie powinny wchodzić w grę podczas tresury. Nagroda za każdą pozytywną rzecz lub jej próbę jest wskazana, aby wychować go łatwiej. Rozpieszczanie mruczka może utwierdzać go w robieniu złych rzeczy w naszych oczach i sprawić, że ciężej będzie go wychować.

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama-

Polecamy