Mały kociak podgryzający nasze palce podczas zabawy to uroczy widok. Problem jednak zaczyna się wtedy, kiedy zwierzę jest już dorosłe i atakuje nas ostrymi zębami oraz pazurami. Jeśli często kot gryzie nas po nogach albo rękach, nie możemy tego ignorować. W ten sposób utrwalamy niewłaściwe zachowanie, a agresja pupila może z czasem wzrastać. Zanim jednak się z tym uporamy, warto dowiedzieć się, co może powodować takie reakcje u kota.
Kot gryzie – przyczyny zdrowotne
Niepokojące zachowanie u czworonoga nie jest czymś, co powinniśmy bagatelizować. Czasem jest to skutek nieprawidłowo przeprowadzonej socjalizacji, jednak często się zdarza, że powodem są problemy zdrowotne.
Nierzadko spotykanym zjawiskiem jest tzw. syndrom pica. Może być następstwem uwarunkowania genetycznego, ale także niewłaściwej diety czy też nadmiernego narażenia na stres. Co to jest syndrom pica? To zaburzenia łaknienia, w wyniku których kot zaczyna przejawiać apetyt na przedmioty, które nie stanowią pożywienia, takie jak papier czy drewno. W takich sytuacjach zdarza się też, że zwierzę gryzie nas podczas zabawy.
Również zaburzenia obsesyjno-kompulsywne sprawiają, że kot atakuje twarz bądź też rzuca nam się do kostek. Towarzyszą im też takie symptomy, jak gonienie własnego ogona czy nadmierne wylizywanie futerka. Futrzak odczuwa wówczas silną potrzebę żucia i ssania. Jest to zazwyczaj spowodowane stresem.
Do poważniejszych przyczyn możemy zaliczyć guza mózgu oraz wściekliznę. Nierzadko kot rzuca się i gryzie w chwili, kiedy w grę wchodzą choroby zębów – wówczas warto kupić mu zabawkę, którą będzie mógł podgryzać. Bolące zęby sprawiają, że zwierzę szuka sposobu, by jakoś zmniejszyć cierpienie.
Kot atakuje w samoobronie
Jeśli zakłócamy spokój lub zachowujemy się agresywnie, nic dziwnego, że kot gryzie po nogach. Jest to naturalną reakcją obronną występującą w sytuacji, kiedy zwierzę wyczuwa zagrożenie. Nawet zbyt intensywna zabawa może spowodować, że czworonóg poczuje się zaniepokojony, w związku z tym zacznie atakować.
Nim kocur czy kotka postanowi wykorzystać zęby i pazury, wysyła nam sygnały ostrzegawcze. Odchylone do tyłu uszy, zmarszczony grzbiet, głębokie pomruki – każda z tych oznak powinna nas zaalarmować. Jeśli kot zaczyna się tak zachowywać podczas zabawy, to znaczy, że nie podoba mu się, jak się z nim obchodzimy. Agresja może pojawić się również wtedy, gdy zakłócamy jego sen, podnosimy na niego głos albo stosujemy kary fizyczne. Zadając zwierzakowi ból, powodujemy jedynie, że traci do nas zaufanie. W ten sposób nie pomożemy mu w wykształceniu odpowiedniego modelu zachowania.
Dlaczego kot gryzie? Z nudów
Koty to zwierzęta, które mają swoje przyzwyczajenia i chętnie je kultywują. A chociaż sporo śpią i mogą wydawać się leniwe, to jednak potrzebują rozrywki, szczególnie że posiadają silny instynkt łowczy.
Powinniśmy dbać o to, żeby kot miał dostęp do interaktywnych zabawek, dzięki czemu będzie mógł spożytkować swoją aktywność. To jednak nie wystarczy – nawet najciekawsze kryjówki, piłeczki czy pluszaki z czasem mogą się znudzić, a wówczas czworonóg próbuje zająć się w inny sposób. Nierzadko chce zwrócić naszą uwagę, a wówczas… gryzie.
Pamiętajmy, by zawsze znaleźć odrobinę czasu na zabawę ze swoim pupilem. Nie musi to trwać długo – wystarczy, że wygospodarujemy ok. 20-30 minut. W ten sposób nie tylko przekierowujemy jego energię we właściwe miejsce, ale także umacniamy naszą więź ze zwierzakiem. Będzie szczęśliwy, jeśli poczuje, że właściciel chętnie się nim zajmuje.
Jak uspokoić kota, który gryzie?
Właściwe zachowanie najlepiej wpajać od samego początku – dlatego nie powinniśmy ignorować nawet kilkutygodniowego kociaka, który podgryza nasze palce. W przeciwnym wypadku także po osiągnięciu dorosłości będzie sądził, że jest to naturalny element zabawy.
Oczywiście nie znaczy to, że nawet kilkuletniego kota nie możemy nauczyć, że gryzienie nie jest mile widziane. W przypadku dorosłych osobników musimy poświęcić po prostu więcej czasu na to, by wyeliminować niepożądane reakcje. Nie możemy się zatem zniechęcać, jeśli po kilku dniach nie zauważymy oczekiwanych efektów. Potrzebna jest cierpliwość, a przede wszystkim odpowiedni system nauki.
Gdy podczas zabawy kot zaczyna używać zębów, nie możemy tego ignorować. Najlepiej od razu zaprzestać dotychczasowych czynności i całkowicie stracić zainteresowanie zwierzęciem. To pozwoli mu się uspokoić. Za każdym razem, kiedy sytuacja się powtórzy, postępujmy w taki sam sposób. Z czasem czworonóg zrozumie, że właściciel przestanie się z nim bawić z chwilą pojawienia się agresji.
Jeśli kotu udało się przykładowo wbić zęby w naszą rękę, nie szarpmy się, ponieważ takie zachowanie sprawi, że futrzak stanie się jeszcze bardziej gwałtowny. Zamiast tego delikatnie przesuńmy dłoń w stronę jego szczęki, ponieważ spowoduje to poluzowanie uchwytu. Możemy też spróbować odwrócić jego uwagę, czy to zabawką, czy to jakimś niecodziennym dźwiękiem. Absolutnie nie możemy pozwalać, by kot mógł nas swobodnie drapać i gryźć.
Znakomitym rozwiązaniem jest także nagradzanie zwierzaka, kiedy posłusznie zaprzestanie gryzienia. Dajmy mu wówczas jakiś przysmak albo pogłaszczmy – w ten sposób damy mu do zrozumienia, że właśnie takie zachowanie najbardziej nam się podoba.
Co zrobić, by kot przestał zachowywać się agresywnie?
Może się zdarzyć, że mimo naszych usilnych prób kot nadal często reaguje agresją, nawet w zupełnie nieuzasadnionych sytuacjach. W takich momentach z pewnością warto rozważyć wizytę u kociego behawiorysty. Znalezienie odpowiedniego fachowca z tego zakresu nie należy co prawda do najłatwiejszych, jednak rzeczywiście może przynieść pożądany skutek. Bywa, że wcześniejsza nieprawidłowa socjalizacja tak bardzo ukształtowała charakter naszego pupila, że potrzebuje specjalisty, by pozbyć się nieprzyjemnych zachowań. Takie przypadki dotyczą szczególnie kotów, które w przeszłości same doznawały agresji ze strony innych ludzi, w związku z czym potrzebują czasu, by przystosować się do nowego, kochającego domu.
Zanim jednak postanowimy zabrać naszego kociego towarzysza do behawiorysty, należy się upewnić, że zrobiliśmy wszystko, co mogłoby ustalić przyczynę agresji bądź też całkowicie się jej pozbyć. Jako właściciele powinniśmy zatem:
- zapewniać kotu odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą we wszelkie witaminy – podgryzanie rzeczy w domu może wynikać z niedoboru niektórych minerałów;
- dawać dostęp do interaktywnych zabawek;
- spędzać z kotem czas;
- przygotować przytulne kryjówki – koty uwielbiają różne zakamarki;
- nie podnosić na kota głosu, nie stosować kar fizycznych oraz wyeliminować wszelkie czynniki, które mogłyby powodować poczucie zagrożenia;
- zabrać pupila do weterynarza, by ten przeprowadził wszystkie potrzebne badania, tak by zyskać pewność, że gryzienie czy drapanie nie jest efektem jakiejś choroby bądź zaburzeń łaknienia.