Dlaczego kot gryzie właściciela? Z pozoru niewinny zwierzak może stanowić spory problem w naszym życiu przez takie zachowania.
Dlaczego kot nas gryzie?
Przyzwyczajenia z zabawy
Często sami utwierdzamy kota w przekonaniu, że gryzienie jest dobrym odruchem. Cóż złego może nam wyrządzić malutki kotek, który tak słodko zaciska pyszczek wokół naszej dłoni? Wówczas jest to niewinne, zabawne, ale w przyszłości kot będzie gryzł mocniej i zabawa przestanie być przyjemna.
Za szybkie zabranie od matki
Zabranie kotka za szybko uniemożliwia mu nauczenia się zasad życia w grupie. To właśnie wtedy zwierzę uczy się, że nie wolno drapać i gryźć.
Obrona własna
Czasem nieświadomie sprawimy mruczkowi ból albo przenosi na nas swoją agresję, bo akurat byliśmy w pobliżu. Koty muszą odreagować, gdy są przestraszone lub zestresowane. Może to się skończyć właśnie poprzez atak.
Socjalizacja
Bardzo często nasz pupil nie jest nauczony jak powinien postępować z człowiekiem. Nie nauczono go, że nie wolno gryźć właściciela, a za tymi „atakami” nie kryje się żadna agresja, a czysta radość i zabawa.
Sympatia
Część futrzaków po prostu lubi podgryzać. Tutaj także nie ma mowy o agresji. Wywodzi się to wszystko z kocich zwyczajów, które na powitanie czasem łapią zębami swoje głowy. Jest to najczystszy z aktów sympatii do drugiej istoty.