sobota, 10 czerwca, 2023

Dieta lekkostrawna dla psa

Psy, podobnie jak i ludzi, spotykają różne schorzenia i choroby. Ważnym krokiem jest udanie się do specjalisty weterynarii aby określił dolegliwości i zastosował odpowiednie metody leczenia. Często towarzyszy temu odpowiednio dostosowana, lekkostrawna dieta, która pomoże ustabilizować pracę organizmu. Sposób odżywiania i odpowiednia dieta ma bardzo duży związek ze zdrowiem naszego czworonoga. Lekkostrawna dieta ma najczęściej zastosowanie u psów cierpiących na problemy o podłożu gastrycznym, nerkowym lub po przebytych operacjach wskutek osłabionego organizmu. Zazwyczaj weterynarz ustala taką dietę ale podczas niegroźnego zatrucia pokarmowego, sami możemy podawać pupilowi lekkostrawne posiłki.

Dieta lekkostrawna dla psa – kiedy zastosować

Dieta lekkostrawna najczęściej znajduje zastosowanie u psów z przewlekłymi chorobami układu trawiennego, trzustki, nerek, cukrzycy lub tymczasowego zatrucia czy w okresie przed lub po operacyjnym. Wyróżniamy dietę lekkostrawną trwałą i tymczasową. Trwała będzie stosowana u psów z chorobami przewlekłymi, natomiast tymczasowa, jak sama nazwa wskazuje będzie stosowana przez jakiś określony czas. Po rozpoznaniu schorzenia, które dotknęło naszego pupila zazwyczaj weterynarz podpowie nam jak stosować dietę lekkostrawną. Nie powinna być stosowana bez wyraźnej przyczyny, gdyż może doprowadzić zdrowego psa do kłopotów zdrowotnych lub niedoboru witamin i cennych minerałów, które są ważne dla prawidłowego rozwoju każdego psa. Szczeniaki do ukończenia 10 tygodnia życia powinny mieć wprowadzoną dietę lekkostrawną, jednak znacznie będzie się różniła od diety lekkostrawnej chorego psa. Jest to bardzo ważny element zdrowia naszego pupila, gdyż to co zje nasz pies ma bardzo duży wpływ na jego zdrowie, podobnie jak u ludzi.

Jesteśmy tym, co jemy.

Dieta lekkostrawna u psa a choroby – wpływ

Celem diety lekkostrawnej jest unormowanie pracy organizmu oraz poprawy kondycji zdrowotnej. Jeśli nasz pies cierpi na przewlekłe choroby związane z układem trawiennym czy nerkami lub trzustką, dieta lekkostrawna odciąży żołądek a trawione składniki nie wniosą skutków ubocznych podczas procesu trawienia. Także dla psów cukrzyków polecana jest dieta lekkostrawna, gdyż znacznie zmniejsza narażenie psa na spadek cukru we krwi. Ponadto psy z chorym sercem też powinny spożywać posiłki lekkie do strawienia, aby dodatkowo nie obciążać pracy organizmu. Taką dietę powinniśmy zastosować w okresie operacyjnym naszego psa. Organizm naszego pupila będzie wówczas silnie wycieńczony, zatem należy wprowadzić lekkostrawne produkty. W czasie kiedy naszemu pupilowi dolega niestrawność lub zatrucie pokarmowe niezbędna jest lekkostrawna dieta, która nie doprowadzi do odwodnienia i wycieńczenia organizmu, a zapewni uzupełnienie witamin i minerałów. Także dieta lekkostrawna jest stosowana u czworonogów chorujących na nowotwory, nie obciąża dodatkowo organizmu zaatakowanego przez niesprzyjające komórki rakowe. Jest to również dobre rozwiązanie aby wyleczyć naszego psa z otyłości, która coraz częściej dotyka naszych czworonożnych przyjaciół.

Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta lekkostrawna dla psa?

Prawidłowa dieta lekkostrawna powinna zawierać niezbędne składniki odżywcze – witaminy, minerały oraz białko. Ważne jest regularne podawanie posiłków oraz ścisłe trzymanie się ustalonej wcześniej z weterynarzem bądź samemu kaloryczności posiłków. Produkty odpowiednie dla diety lekkostrawnej to makarony, ryż, białe mięso oraz karma. Ważne aby mięso było gotowane, starajmy się unikać podawania mięsa surowego, gdyż jest ciężkostrawne. Także podczas takiej diety możemy włączyć witaminy w kapsułkach aby uzupełnić ich niedobór, szczególnie po operacji. Także dobrym pomysłem są specjalne probiotyki, polecane szczególnie psom ze schorzeniami gastrycznymi czy w czasie zatrucia pokarmowego. Uzupełnią i odbudują florę bakteryjną w jelitach i żołądku. Bardzo ważne podczas diety lekkostrawnej jest nawodnienie naszego czworonoga. Warto pilnować czy nasz pies pije odpowiednio dużo wody. Dobrym rozwiązaniem dla psa, przy problemach z układem trawiennym jest jedzenie trawy. Nasze pupile jednak zadbają o to same, gdyż jest to dla nich naturalne.

Jak długo możemy stosować dietę lekkostrawną u psa?

Długość trwania diety lekkostrawnej zależy od przyczyny jej zastosowania. Jeśli stosujemy taką dietę tymczasowo z powodu odzyskania formy przez organizm po operacji bądź podczas zatrucia pokarmowego, jej czas trwania jest zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu dni. Natomiast jeśli stosujemy długotrwałą dietę lekkostrawną, czas jej trwania powinien być wyznaczony przez weterynarza. W niektórych przypadkach taka dieta może być stosowana cały czas, nawet do końca życia naszego pupila. Wszystko jest zależne od kondycji zdrowotnej czworonoga i predyspozycji. Należy przestrzegać ustalonego planu żywienia, mając na uwadze dobro i zdrowie naszego pupila.

Dieta lekkostrawna u psa – kiedy stosować?

Dieta lekkostrawna powinna być wprowadzona podczas przewlekłych chorób lub w czasie odzyskania formy przez organizm naszego pupila. Więcej na ten temat w artykule.

Czy dieta lekkostrawna ma wpływ podczas chorób przewlekłych?

Tak, dieta lekkostrawna wpływa na pracę organizmu i ułatwia proces trawienia. Więcej informacji w artykule.

Jak długo stosować dietę lekkostrawną u psa?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Należy czas trwania diety dostosować do zaleceń weterynarza lub indywidualnych potrzeb psa. Więcej o tym w artykule.

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama-

Polecamy