Szczeniaki, tak jak małe dzieci, potrzebują bardzo dokładnej pielęgnacji i odpowiedniej diety. Mimo szybkiego wzrostu i nabierania masy ciała mają bardzo delikatny układ trawienny, który rozwija się powoli. Dlatego ich dieta powinna być dostosowana do ich potrzeb żywieniowych i nie przekraczać normy. Szczeniaki nie mogą być tak samo karmione jak dorosłe psy, ich dieta różni się w znaczący sposób. Stosowanie właściwego żywienia szczeniaka ma bardzo duży wpływ na jego rozwój oraz kondycję zdrowia. Istotne jest aby szczeniaki miały bogatą w witaminy i minerały dietę, to wpłynie na ich prawidłowy rozwój fizyczny. Co mogą jeść szczeniaki? To pytanie zadają sobie właściciele małych psów. W poniższym artykule przedstawimy produkty i sposób żywienia odpowiedni dla szczeniaka.
Potrzeby żywieniowe szczeniaka
Szczeniak zaraz po urodzeniu powinien być karmiony mlekiem matki. Odpowiedni czas żywienia szczeniaka tylko mlekiem to do 4 tygodnia życia. Później stopniowo możemy włączać inne produkty, które będą eliminowały naturalny pokarm. Wówczas organizm naszego szczeniaka będzie gotowy na wprowadzenie do diety innych składników. Proces ten powinien ten być solidnie zaplanowany, gdyż organizm szczeniaka jest bardzo delikatny a jego układ pokarmowy rozwija się znacznie wolniej. Warto w tej kwestii zasięgnąć porady weterynarza, który doradzić jakie produkty i kiedy zastosować w żywieniu szczeniaka.
Czym karmić szczeniaka?
Dieta szczeniaka powinna być bogata w witaminy, minerały oraz substancje budulcowe takie jak: wapń, fosfor i białko. Także pokarmy powinny być lekkostrawne i nie obciążające układu pokarmowego. Zapewni to szybki, równomierny i prawidłowy rozwój szczeniaka. Karmić możemy go gotowanym mięsem drobiowym, makaronami oraz warzywami. Ważne jest aby nie używać przypraw, gdyż nie wpływają korzystnie na układ pokarmowy zarówno dużych i małych psów. Dodatkowo możemy podawać szczeniakowi specjalną karmę przeznaczoną dla szczeniaków. Jednak według zaleceń specjalistów weterynarii karma może stanowić jedyny produkt żywienia powyżej 4 miesiąca życia. Szczeniak potrzebuje znacznie więcej substancji budulcowych, witamin i minerałów niż duży pies. Dzieje się tak ze względu na szybki rozwój oraz większe zapotrzebowanie tych substancji. Istotne w diecie szczeniaka jest odpowiednie nawodnienie.
Kiedy rozszerzać dietę szczeniaka?
Rozszerzenie diety szczeniaka powinno odbywać się stopniowo. Po ukończeniu 4 tygodnia życia możemy wprowadzać inne produkty niż tylko mleko matki. Na początku powinny być gotowane i lekkostrawne posiłki w małej ilości. Ich konsystencja powinna być płynna lub jak papka. Ułatwi to zjedzenie pokarmu, gdyż układ szczęki nie jest jeszcze przystosowany do gryzienia twardych produktów. Dawkę posiłku powinniśmy zwiększać wraz ze wzrostem, przybieraniem na wadze i wiekiem. Oczywiste jest to, że czym większy jest nasz pupil, potrzebuje większej dawki jedzenia. Do 4 miesiąca życia należy przestrzegać diety i kontrolować zachowanie naszego psa oraz reakcje na wprowadzone pokarmy. Odpowiedni termin dla rozszerzenia diety jest indywidualny i zależy od wielu kwestii. Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu produktów do diety innych niż mleko matki, warto skonsultować się z weterynarzem, który pomoże w ustaleniu prawidłowego i bogatego w substancje odżywcze jadłospisu.
Kiedy szczeniak staje się dorosłym psem?
Dieta dorosłego psa znacznie różni się od diety szczeniaka. Dorosły pies może jeść znacznie więcej produktów lub tylko karmę. Jest to zależne od preferencji właściciela, rasy psa i zaleceń weterynarza. Ważny jest odpowiedni moment rozszerzenia diety naszego pupila. Kiedy dieta zostanie wprowadzona za wcześnie, może to doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju oraz kłopotów zdrowotnych. Jednak zbyt późno rozszerzona dieta może narazić naszego psa na nadwagę lub nietolerancję niektórych pokarmów. Ważne jest ustalenie odpowiedniego momentu. Jeśli nasz pies jest rasowy będzie to łatwiejsze, gdyż możemy się wzorować na innych psach tej rasy. Gdy jesteśmy właścicielami mieszańca ustalenie dogodnego momentu będzie trudniejsze. Wówczas odpowiednim krokiem będzie konsultacja weterynaryjna oraz obserwacja zachowania naszego pupila. Zwykle w okolicach 4 – 5 miesiąca życia psa możemy uznać za dorosłego. Oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników.
Kiedy można rozszerzać dietę szczeniaka?
Po ukończeniu 4 tygodnia życia szczeniaka możemy stopniowo rozszerzać jego dietę. Więcej informacji o tym w artykule.
Czy dieta szczeniaka i dużego psa może być taka sama?
Nie, szczeniaki potrzebują znacznie więcej substancji budulcowych w swojej diecie, niż dorosłe psy. Więcej na ten temat w artykule.
Czy szczeniak może jeść tylko karmę?
Dieta szczeniaka powinna być urozmaicona i zawierać substancje budulcowe. Karma jedynym elementem diety może być dopiero po ukończeniu 4 miesiąca życia. Więcej o tym w artykule.