sobota, 10 czerwca, 2023

Dieta dla buldoga francuskiego – praktyczne porady

Buldogi francuskie to bardzo charakterystyczna rasa psów. Pochodzą od buldogów angielskich, na przestrzeni lat wykreował się ich wizerunek. Pierwsze pupile tej rasy pojawiły się już w XVII wieku, a do Polski trafiły w dwudziestoleciu międzywojennym. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Przyciągają uwagę swoim charakterem, są przyjacielskie, miłe i łatwo nawiązują kontakty. Także dobrze odnajdują się w środowisku dzieci. Nie są agresywne, a jedyny jej przejaw występuje do samca tej samej rasy. Widzą w nim konkurenta, stąd ich niechęć. Są łatwe w pielęgnacji i wychowaniu, jednakże ich żywienie wymaga odpowiedniego dawkowania. Są podatne na nadwagę, dlatego tak ważne jest przestrzeganie prawidłowej diety, aby zapobiec nadwadze i innym kłopotom zdrowotnym. W tym artykule przedstawimy czym mogą być karmione buldogi francuskie oraz jak zapobiegać chorobom tych psów.

Prawidłowa i zdrowa dieta dla buldoga francuskiego

Buldogi francuskie charakteryzują się doskonałym apetytem, nie należą do grupy psów, które są wybredne. Jednak przy ustalaniu ich diety należy być czujnym, gdyż mają skłonności do nadwagi. Nie zalecamy podawać naszym pupilom przekąsek, szczególnie tych nasyconych tłuszczami i węglowodanami, gdyż mogą przyczynić się do nadwagi, a nawet otyłości, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia naszych psów. Buldoga francuskiego możemy karmić na dwa sposoby:

 • Karmą – jeśli decydujemy się na karmienie buldoga karmą, musimy pamiętać aby karma miała wszystkie niezbędne wartości odżywcze oraz witaminy i minerały. Kiedy wybierzemy zbilansowaną i wartościową karmę możemy być spokojni o potrzeby żywieniowe naszego pupila. Karmy lepszej jakości będą zawierały wszystkie niezbędne elementy diety buldoga. Jedyne o co będziemy musieli sami zadbać, to nawodnienie psa. Warto jednak regularnie kontrolować masę ciała naszego psa, aby zapobiegać nadwadze. Także musimy ilość produktu dostosować do wagi, wieku i zapotrzebowania psa. W razie wątpliwości możemy udać się do specjalisty weterynarii.
 • Samodzielne przygotowywanie posiłków – jeśli zdecydujemy się samodzielnie gotować posiłki dla naszego buldoga musimy pamiętać o zbilansowanej ilości składników oraz ich wartości odżywczej. Musimy doskonale znać kaloryczność produktów. Muszą zawierać niezbędne witaminy i minerały oraz składniki budulcowe. Dieta buldoga powinna być urozmaicona.

Co mogą jeść buldogi?

Dieta buldoga francuskiego powinna być zbilansowana i bogata w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Dobrze jest aby produkty stosowane w żywieniu tych psów były bogate w kwasy nienasycone. Zapobiegają występowaniu chorób, takich jak: stany zapalne błon śluzowych oraz skóry. Występują w produktach naturalnego : mięso ryb, podroby cielęce oraz tłuszcz drobiowy. Śmiało tych składników możemy użyć do przygotowania domowej karmy. Możemy ją wzbogacić warzywami oraz węglowodanami, ale w niewielkiej ilości. Starajmy się unikać przekąsek w diecie buldoga, gdyż w ich skład wchodzą tłuszcze i węglowodany, które sprzyjają nadwadze. Za dobre zachowanie naszego pupila lepiej nagradzajmy go nową zabawką lub pochwałą niż przekąską

Skutki nadwagi u buldoga francuskiego

 • Problemy z górnymi drogami oddechowymi, częste zapalenia krtani, tchawicy i zatok,
 • Problemy z oddychaniem, częsta zadyszka,
 • Kłopoty z ciśnieniem,
 • Kłopoty z sercem,
 • Problemy ze stawami,
 • Cukrzyca,
 • Nietrzymanie moczu,
 • Problemy przy porodzie u suk.

Jak zapobiegać nadwadze u buldoga francuskiego?

Przestrzeganie diety i odpowiednia jej wartościowość są kluczem do utrzymania naszego pupila w prawidłowej normie wagowej. Należy doskonale znać kaloryczność produktów, z których gotujemy posiłki dla naszego buldoga. Także ważna jest zawartość witamin i minerałów. Ponadto należy regularnie kontrolować wagę naszego czworonoga, a w razie jej nadmiernego wzrostu udać się do weterynarza, gdyż za wzrostem wagi mogą kryć się podłoża innych chorób. Także nie należy podawać przekąsek buldogowi, gdyż mogą przyczynić się do nadmiernej wagi ciała. Dodatkowo istotna jest aktywność fizyczna pupila. Regularne spacery, aportowanie i możliwość wybiegania się przez psa wpłyną korzystnie na kondycję fizyczną oraz jego zdrowie. Ponadto długie wspólne spacery z właścicielem pozwolą na wytworzenie i umocnienie się więzi przyjaźni.

5 praktycznych porad – dieta buldoga francuskiego

 1. Zbilansowana i bogata w składniki odżywcze, minerały i witaminy dieta.
 2. Regularne podawanie wartościowych posiłków.
 3. Unikanie przekąsek w diecie buldoga francuskiego.
 4. Odpowiednie nawodnienie psa.
 5. Aktywność fizyczna między posiłkami.

Czy możemy karmić buldoga francuskiego tylko karmą?

Tak, jeśli tylko zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. więcej o tym w artykule.

Czy nadwaga u psa ma wpływ na inne choroby?

Tak, może przyczynić się do innych chorób. Więcej na ten temat w artykule.

Jaka powinna być prawidłowa dieta dla buldoga francuskiego?

Prawidłowa dieta powinna być zbilansowana, a posiłki podawane regularnie. Więcej informacji o tym w artykule.

Poprzedni artykułDieta dla szczeniaka
Następny artykułŻywienie psa seniora

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama-

Polecamy