Posiadacze pupili często zastanawiają się jaką wybrać dietę dla swojego pupila oraz czy pies może jeść wszystko. Dla naszego psa ważna jest bogata w składniki mineralne, witaminy oraz zróżnicowana dieta, która korzystnie wpłynie na zdrowie zwierzaka. Nasuwa nam się czy są składniki, które mogą zaszkodzić naszemu pupilowi? Jak się okazuje jest ich całkiem dużo, a kluczowym składnikiem zaburzającym cały system trawienny u psa oraz niekorzystnie wpływającym na zdrowie naszego pupila jest czekolada. Słodycz mimo dobrego smaku i chęci zjedzenia przez zwierzę, może skończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi lub nawet śmiercią. Dlaczego czekolada jest szkodliwa dla psa? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.
Czy pies może jeść czekoladę?
Kto z nas nie lubi czekolady? To smaczny przysmak dla ludzi, bogaty w magnez, żelazo, wapń i witaminy. Korzystnie wpływa na zdrowie ludzi ale nie psów. Czy pies może jeść czekoladę? Odpowiadamy na pytanie – nie. Czekolada mimo swoich dobrych właściwości dla ludzi niekorzystnie jednak wpływa na zdrowie psów. Może doprowadzić do otyłości pupili a nawet w wyniku zatrucia czekoladą do śmierci. Czekolada a pies to nieodpowiednie połączenie, mimo że psy nie pogardzą tą przekąską, nie powinno się jej podawać naszemu pupilowi w trosce o jego zdrowie i niekorzystne skutki. W ziarnach kakao zawarta jest teobromina – substancja, która naszego psa może doprowadzić nawet do śmierci.
Czekolada dla psa – dlaczego szkodliwa?
Czekolada dla psa jest szkodliwa ze względu na zawartość teobrominy, która jest organicznym związkiem chemicznym z grupy alkaloidów purynowych, naturalnie występujących w ziarnach kakaowca. Substancja wpływa na podniesienie się poziomu adrenaliny, przyspieszenie bicia serca, rozszerza naczynia krwionośne oraz rozluźnia mięśnie. Skutkuje to spowolnieniem metabolizmu na trawienie teobrominy. Nasz pupil potrzebuje nawet dobę na całkowite wydalenie tej substancji, gdzie człowiekowi zajmuje to dwie godziny. Po zjedzeniu czekolady przez naszego pupila, dochodzi do zaburzeń układu krążenia oraz układu nerwowego, dlatego niekorzystnie wpływa to na zdrowie psa oraz wiele skutków ubocznych a nawet śmierć.
Pies zjadł czekoladę – co robić?
Kiedy nasz pies zjadł czekoladę nie możemy od razu panikować, najpierw sprawdźmy ile smakołyku zjadł nasz pupil. Czekolada spożyta w małych ilościach nie wpłynie od razu na zdrowie zwierzęcia. Jednak podawana regularnie i w dużych ilościach może doprowadzić do niebezpiecznych skutków ubocznych. Aby widoczne były skutki zjedzenia czekolady przez psa, musi spożyć jej dużą dawkę. Duża dawka dla każdego pupila będzie wyglądała inaczej. Psy o większej wadze mają znacznie większą tolerancję na spożycie czekolady i lepiej poradzą sobie z trawieniem teobrominy. Jednak może to zaburzyć ich pracę układu trawiennego i doprowadzić do zatrucia, a przy tym do objawów klinicznych, jakimi są wymioty i biegunka. Małe psy mają znacznie mniejsza tolerancję na spożycie tego składnika, co za tym idzie dla nich nawet mała dawka może okazać się zabójcza. Tolerancja teobrominy jest uzależniona zatem od wagi naszego pupila. Dawka śmiertelna czekolady dla większego psa, ważącego co najmniej 10 kilogramów to około trzech tabliczek czekolady. Dla mniejszego pupila ta dawka będzie proporcjonalnie mniejsza. Gdy nasz pies zje czekoladę w większej ilości należy niezwłocznie udać się do weterynarza, który wprowadzi odpowiednie kroki działania, w celu poprawy samopoczucia i zdrowia naszego pupila.
Zatrucie czekoladą u psa – objawy
Objawy zatrucie czekoladą u psa występują najczęściej 4 godziny po jej spożyciu. Mogą utrzymywać się nawet do 72 godzin, w zależności od spożytej dawki i tolerancji, gdyż u każdego pupila jest indywidualna. Do najczęściej występujących objawów należą:
- wymioty
- biegunka
- nadmierne wydalanie moczu
- nadpobudliwość
- nadciśnienie
- niepokój
- nadmierna aktywność
- nienaturalne zachowanie
- przyspieszone tępo bicia serca
Na początku warto obserwować zachowanie naszego pupila, natomiast jeśli nie ulegnie poprawie po kilku godzinach niezwłocznie należy udać się do specjalisty weterynarii. Po konsultacji weterynarz powinien zastosować odpowiednią metodę leczenia, która wpłynie na poprawę samopoczucia i zachowania psa. Po podaniu odpowiednich lekarstw nasz powinien poczuć znacznie lepiej. Mimo wszystko ciągle należy obserwować jego zachowanie.
Dieta dla psa – porady
Dla każdego pupila ważna jest odpowiednia dieta i regularne podawanie posiłków. Dieta dla psa powinna być bogata w witaminy i minerały. Zastosowanie odpowiedniej karmy o bogatych właściwościach jest pierwszym krokiem w dobre i poprawne odżywianie psa. Dodatkowo kostki i przysmaki o właściwościach odżywczych będzie świetną nagrodą dla pupila oraz wartościową przekąską. Należy przestrzegać, żeby nasz pupil nie spożywał składników szkodzących jego zdrowiu. Do takich należy czekolada, która jest niekorzystna dla naszego psa. Powoduje zaburzenie układu trawiennego, krążenia i nerwowego. Ponadto warto zadbać o odpowiednie nawodnienie pupila, gdyż jest to ważne dla jego kondycji fizycznej i zdrowia. Także zbyt obfite posiłki mogą doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu, między innymi nadwagi a to wpłynie na jego sprawność fizyczną. Ważne jest aby pies miał odpowiednią dawkę ruchu, gdyż jest to ściśle powiązane z jego zdrowiem.
Czy pies może jeść czekoladę?
Nie, pies nie powinien jeść czekolady, ponieważ ze względu na zawarte substancje jest dla niego szkodliwa a w niektórych przypadkach prowadzi do śmierci. Więcej na ten temat w artykule.
Dlaczego czekolada jest szkodliwa dla psa?
Czekolada jest szkodliwa dla psa ze względu na zawartość teobrominy, substancji która niekorzystnie wpływa na zdrowie psa a w większych ilościach jest zabójcza. Więcej informacji w artykule.
Czy ważna jest prawidłowa dieta dla psa?
Tak, prawidłowa dieta dla psa to podstawowy element dla utrzymania dobrej kondycji rozwoju oraz zdrowia. Ważne jest aby była bogata w wartościowe składniki. Więcej informacji w artykule