Każdy chce zadbać o swojego pieska jak najlepiej. Mimo troski, jaką darzymy naszych pupili, zdarzają się im różne przypadłości zdrowotne. Jednak nie każda z nich może zagrażać zdrowiu psa. Czasem to tylko cecha charakteru lub reakcja alergiczna, nie wszystkie wymagają natychmiastowej kontroli weterynarza. Warto na początku obserwować zachowanie pupila i na jego podstawie wyciągnąć wnioski. Dopiero kolejnym etapem jest wizyta u specjalisty weterynarii.
Czarne podniebienie u psa – dlaczego?
Ludzie twierdzą, że kolor podniebienia świadczy o charakterze naszego psa. Czarny kolor ma świadczyć o tym, że pies jest agresywny, zaś różowy o łagodności zachowania zwierzaka. Jednak, wyjaśniając wątpliwości, czarne podniebienie u psa to kwestia genetyczna. Jest to zależne od pigmentu, wytwarzanego naturalnie przez organizm. Zatem nie ma to żadnego powiązania z charakterem, co zostało udowodnione szeregiem badań naukowych. Także nie powinno to niepokoić właściciela, nie jest to spowodowane kwestią zdrowotną. To tylko przesąd nie mający odzwierciedlenia w rzeczywistości.
Zapalenie dziąseł u psa – czy mój pupil to ma?
Jeśli zauważymy, że w ostatnim czasie nasz pupil jest apatyczny, nie ma apetytu, nie chce się bawić oraz ma spuchnięty pysk, dodatkowo krwawi z dziąseł — to prawdopodobnie cierpi na zapalenie dziąseł. Jest to bardzo nieprzyjemne dla naszego czworonoga oraz samego właściciela. Pies staje się nerwowy, nie słucha nas przez złe samopoczucie i ostry ból towarzyszący zapaleniu dziąseł. Dłużej nie leczone może prowadzić do niekorzystnych powikłań, dlatego warto udać się do weterynarza, aby sprawdził czy to faktycznie podejrzewana przypadłość.
Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł u psa?
Aby zapobiegać zapaleniu dziąseł, należy przestrzegać higieny naszego pupila. Trzeba przynajmniej razy w tygodniu szczotkować zęby specjalną pastą. Dodatkowo można podawać karmę zawierającą specjalne środki fluoryzujące. Ponadto są specjalne preparaty, które można zaaplikować na zęby lub język. Ważne, aby pamiętać o profilaktyce wizyt u weterynarza oraz samemu kontrolować sytuacje w jamie ustnej naszego psa.
Dlaczego psu śmierdzi z pyska?
Nieprzyjemny zapach z pyska psa jest uciążliwy dla właściciela, odpycha to od przytuleń i okazywania czułości zwierzakowi. Śmierdzi psu z pyska gdy:
- brak higieny,
- zapalenie dziąseł,
- kamień nazębny,
- niewydolność nerek,
- przewlekłe choroby jelit i żołądka.
Pierwszym krokiem, aby wyeliminować nieprzyjemny zapach u naszego psa, warto zacząć od zadbania o higienę, jeśli to nie da efektu, należy udać się do specjalisty. Można zapobiegać śmierdzeniu psu z pyska, dając mu różnego rodzaju smakołyki, kostki wapienne, które można zakupić w sklepach zoologicznych czy marketach. Nasz pies chętnie zje smakołyk i dodatkowo korzystnie wpłynie to na kondycję jego zębów i świeży oddech.
Co robić gdy pojawi się ropa na podniebieniu?
Niepokojący objaw u psa to ropa na podniebieniu, może być wynikiem rany, podrażnienia lub zapalenia dziąseł. Ranę może wywołać podrażnienie pokarmem czy inne przyczyny mające podłoże chorobowe. Na początku warto zadbać o higienę, oczyścić ranę. W przypadku długo utrzymującego się stanu dobrze będzie udać się do weterynarza.
Brązowa wydzielina u psa — co to oznacza?
Psy, podobnie jak ludzie, także mają katar. Wydzielina wydostająca się z nosa może świadczyć o przeziębieniu, zapaleniu, wirusie lub reakcji alergicznej. Problem pojawia się, gdy odcień wydzieliny jest koloru brązowego. Dzieje się tak, gdy w wydzielinie pojawia się krew. Może się pojawić w chwili, gdy dojdzie do przesuszenia błony śluzowej lub ran spowodowanych długotrwałym katarem. Jeśli dojdzie do krwotoku należy spróbować go zatamować, jeśli jest to częsta przypadłość dotykająca naszego psa, warto udać się do specjalisty weterynarii. Może to być nawet objaw nowotworu, zatem warto skontrolować stan zdrowia naszego ulubieńca. Każdemu zależy na zdrowiu swojego czworonoga.
Spuchnięty pysk u psa – co zrobić?
Spuchnięty pysk u psa to częsta przypadłość naszych czworonożnych przyjaciół. Oczywiście nie panikujmy, nie każdy przypadek świadczy o chorobie lub schorzeniu. Warto obserwować psa, jego zachowanie, apetyt oraz nastawienie. Może to być tylko reakcja alergiczna na karmę czy inne pożywienie, jakie nasz ulubieniec mógł spożyć w ciągu ostatniego dnia. Czasem wystarczy jeden uczulający składnik i organizm psa może zareagować reakcją alergiczną.
Kolejnym powodem może być ugryzienie przez owada i towarzyszący obrzęk prowadzący do opuchlizny całego pyska. Choroby dziąseł czy wypadanie zębów lub ich choroby – także im towarzyszą obrzęki i opuchlizny. Każdy pies jest indywidualną jednostką i wymaga innego leczenia czy higieny dostosowanej do rasy, wielkości i wieku. Jednak uniwersalne jest dla każdego zachowanie spokoju i podstawowa higiena. Dodatkowo jeśli wystąpią inne niepokojące objawy lub stan opuchnięcia będzie utrzymywał się przez dłuższy czas, warto zasięgnąć opinii i porady specjalisty, który rozpozna i pomoże naszemu pupilowi.