W życiu każdego właściciela psa przychodzi taki moment, w którym nasz pupil zaczyna zachowywać się niepokojąco. Niekiedy to my sami zauważamy podejrzane zmiany w okolicach oczu u naszego czworonoga. Nie zawsze jest to jednak powód do zmartwień, ale w każdym przypadku warto w pierwszej kolejności udać się na wizytę do weterynarza. Poniższy artykuł pomoże Ci zrozumieć, jakie choroby oczu u psa mogą pojawić się w każdym momencie jego życia i dlaczego nie należy ich bagatelizować.
Wzrok psa – czy jest najważniejszy?
Budowa oka u psa i człowieka wcale nie różni się w znaczącym stopniu. Okazuje się jednak, że świat możemy widzieć zupełnie inaczej. Bardzo istotną kwestią są pozostałe zmysły, które w przypadku człowieka nie są tak bardzo uzależnione od tego, co widzimy. Mówi się nawet, że wzrok psa jest znacznie uboższy, ponieważ pozostałe systemy zmysłowe znacznie lepiej reagują u niego na bodźce z zewnątrz.
Pies znacznie lepiej przystosował się do widzenia w półmroku. Na skutek ewolucji u naszych pupili znacznie lepiej rozwinął się wzrok, który umożliwia mu zobaczenie większej ilości detali w słabym oświetleniu. Nie potrzebuje natomiast doskonałego rozróżniania kolorów czy ostrego widzenia – te cechy możemy natomiast spotkać u ludzi. Czworonogi od zawsze przystosowane były do polowania i zdobywania pokarmu właśnie w sposób opierający się na innych zmysłach. Okazuje się, że ich umiejętności myśliwskie opierają się głównie na węchu oraz słuchu.
Jak widzi pies po zmroku?
Duża liczba receptorów pozwala psom na widzenie w trudnych warunkach. Niezależnie, czy jest to naturalny półmrok na zewnątrz, czy przyćmione światło w domu – Twój pupil najpewniej lepiej będzie rozróżniał kształty i szybciej dostrzeże pojawiający się ruch w polu widzenia. Badania wykazały, że pies potrzebuje tylko 25% światła, które jest dla człowieka niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania w półmroku.
Jakie kolory widzą psy?
Nieprawdą jest, że pies widzi świat w odcieniach szarości. Jest to często powtarzany mit, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Udowodniono natomiast, że postrzeganie barw różni się od tego, które występuje u człowieka. My sami możemy rozróżnić około dziesięciu milionów kolorów, co oparte jest na trzech rodzajach czopków – są one wrażliwe na takie barwy jak czerwień, zieleń oraz niebieskości. Ale jak jest w przypadku czworonogów? Jakie kolory widzą psy? Czerwień postrzegana jest jako czerń lub ciemna szarość, natomiast zieleń czy pomarańcz przypominają raczej kolor żółty.
Choroby oczu u psa – kiedy reagować?
Nie wszystkie choroby oczu u psa mogą mieć poważne skutki w przyszłości, ale przed postawieniem diagnozy sami nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić. Zawsze warto posiadać telefon kontaktowy do zaprzyjaźnionego weterynarza, który będzie mógł przyjąć nas o każdej porze. Chociaż wzrok nie jest u naszego pupila najważniejszym zmysłem, to jednak warto szybko reagować na wszelkie niepokojące sygnały.
Jakie wady wrodzone u psów są najczęściej spotykane?
Niektóre rasy psów są z natury narażone na pewne schorzenia i mają znacznie większe predyspozycje do przechodzenia chorób przewlekłych. Jednym z poważniejszych problemów, z jakim spotykają się właściciele pekińczyków, buldogów, mopsów czy shih tzu, jest wypadanie gałki ocznej. Związane jest to z płytkim oczodołem, który występuje tylko u kilku ras. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u weterynarza, ponieważ uszkodzenie nerwów może mieć nieodwracalne skutki. Co najczęściej jest przyczyną takiego stanu? Zazwyczaj są to urazy i rany, które powoduje zbyt mocne naciągniecie skóry głowy w kierunku szyi. Dlatego zawsze pamiętajmy, by odpowiednio dbać o psa i nie łapać go za skórę na karku.
Czerwone oczy u psa – co sugerują?
Podczas zabawy z naszym pupilem możemy zauważyć, że jego oczy są nieco przekrwione, a sam pies coraz częściej mruży jedno lub oboje oczu. Dla właściciela jest to znak, że trzeba przyjrzeć się problemowi znacznie bliżej. Gdy pies mruży jedno oko, jest to jeden z sygnałów, który sugeruje, że jest to najwyższa pora na wizytę u weterynarza. W takich sytuacjach trzeba działać natychmiastowo, aby nie pojawiły się w późniejszym czasie trudne do usunięcia powikłania.
Nawet weterynarz może mieć problem z diagnozą. Czerwone oczy u psa to określenie stosowane do opisania przekrwienia gałki ocznej, a to spowodowane jest najczęściej stanem zapalnym. Może być to natomiast jeden z objawów bardzo różnych chorób, dlatego specjalista przeprowadzi z nami dokładny, niezwykle szczegółowy wywiad, który prawdopodobnie pomoże w odnalezieniu przyczyny. Kolejna część wizyty będzie opierała się już na badaniach, które mogą potwierdzić lub wykluczyć postawioną wcześniej tezę.
Jakie są najczęstsze choroby oczu u psa?
Każdy weterynarz może wyszczególnić kilka chorób oraz urazów, które najczęściej występują u przyjmowanych w gabinecie psów. W pierwsze dziesiątce pojawiają się urazy mechaniczne i ciała obce, wrzód rogówki, skórzak, grudkowe zapalenie trzeciej powieki oraz wypadanie gruczołu, zapalenie spojówek, wypadanie gałki ocznej, jaskra oraz zaćma. Rozwój medycyny sprawił, że leczenie powyższych dolegliwości jest coraz prostsze, a nasz pupil w szybkim tempie może wrócić do dawnej kondycji. Dlatego tak ważny jest czas reakcji i odpowiednia rekonwalescencja po zabiegu.