poniedziałek, 6 lutego, 2023

Ból zęba u psa – objawy, które mogą niepokoić

Jeżeli Twój pupil podczas jedzenia zachowuje się w sposób niezwykle niepokojący – warto reagować od razu i sprawdzić, co może prowadzić do tak nietypowej reakcji. Jedną z głównych przyczyn może być ból zęba u psa, który spowodowany jest różnymi czynnikami. Nasz zwierzak może także wręcz unikać jedzenia, co także nie służy jego zdrowiu. Szybkie rozwiązanie problemu to sprawa priorytetowa, ale warto też poznać najlepsze sposoby na zapobieganie tego rodzaju sytuacjom. 

Czy psa bolą zęby?

Pewne jest, że zwierzęta – dokładnie tak jak i ludzie – odczuwają ból. Już na wstępie można jednak zauważyć znaczącą różnicę – nasz pupil jest mniej skory to okazania tego, że nie czuje się w danej chwili komfortowo. U człowieka pojawiają się najczęściej łzy, uczucie rozdrażnienia i zdenerwowania, zmienia się postawa, a cierpiąca osoba potrzebuje ciszy i spokoju. Nasz pupil także może mieć podobne symptomy, ale w wielu przypadkach stara się je jednak ukryć. Dlaczego? Najpewniej jedną z przyczyn takiego stanu jest fakt, że zwierzęta żyjące niegdyś w stadzie nie mogły okazywać swojej słabości. Do pewnego stopnia uodporniły się na ból, a to oznacza jedynie, że są zdolne do cierpienia w ciszy.

Żaden właściciel psa nie chce jednak dopuścić do sytuacji, w której jego zwierzę źle się czuje. Właśnie dlatego warto poznać typowe zachowania, które sugerują, że nasz pupil może odczuwać ból i konieczna jest pomoc z naszej strony. Są to pewne charakterystyczne zmiany w zachowaniu, które można zauważyć podczas bacznej obserwacji. Warto także pamiętać, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Ból zęba u psa – objawy

Twój podopieczny nie ma możliwości powiedzieć Ci, co właściwie mu dolega. Niektóre z objawów, które możesz zauważyć podczas codziennej obserwacji, nie są w stanie dać jednoznacznej odpowiedzi na to, czy jest to akurat ból zęba u psa. Jeżeli jednak dowiemy się, co zmieniło się w codziennym funkcjonowaniu naszego zwierzaka – prawdopodobnie znacząco pomożemy weterynarzowi znaleźć przyczynę problemu, dzięki czemu odpowiednie leczenie zostanie wdrożone znacznie szybciej.

Psy w różny sposób okazują, że odczuwają ból. Najczęstsze, niepokojące symptomy:

 • wzmożona agresja,
 • moment, w którym u psa pojawiają się widoczne problemy z przełykaniem pokarmu,
 • zmniejszony apetyt, który stopniowo całkowicie zanika,
 • słyszalne, ale ciche popiskiwanie,
 • ogólna zmiana zachowania zwierzęcia,
 • coraz częstsze spędzanie czasu w samotności – pies szuka miejsca z dala od człowieka.

W ten sposób pies najczęściej stara się ukryć swój ból. Jeżeli rzeczywiście nasz pupil ma problemy z zębami, w takim przypadku powinniśmy przyjrzeć się bliżej okolicom pyska. Najpewniej zauważymy wtedy inne, bardzo charakterystyczne objawy:

 • intensywny, nieprzyjemny zapach,
 • obrzęki, zaczerwieniania, a nawet widoczne krwawienie z dziąseł,
 • ślinotok,
 • stany ropne (w tym przypadku ropa może wypływać zarówno z pyska, jak i nosa),
 • żółty lub brązowy nalot na zębach.

Taka sytuacja sugeruje, że natychmiast należy udać się do weterynarza. Leczenie najczęściej nie jest wdrażane od razu, a dopiero po dokładnym oczyszczeniu zębów z zalegającego kamienia. Jedynie w takim momencie możliwe jest podanie silniejszych antybiotyków lub leków przeciwzapalnych. Nie należy jednak przesadnie zamartwiać się, jeżeli pojawi się ból zęba u psa. Objawy można zauważyć stosunkowo szybko, o ile tylko poświęca się swojemu pupilowi odrobinę uwagi. Leczenie gwarantuje natomiast szybki powrót do zdrowia. 

Mycie zębów psu – jak powinno wyglądać? 

Jeżeli chcemy zapobiec problemom, które objawiają się w postaci bólu zęba czy zapalenia dziąsła – warto regularnie dbać o zdrowie jamy ustnej naszego pupila. Mycie zębów psu nie jest wcale praktyką rzadko spotykaną. Wielu weterynarzy zaleca wdrożenie tej czynności, ponieważ pozwala ona w zapobieganiu gromadzenia się kamienia nazębnego. Ten natomiast może prowadzić do poważniejszych problemów. 

Podstawową zasadą jest stosowanie preparatów przeznaczonych dla psów. Naszemu pupilowi w żadnym wypadku nie podajemy płukanek ani pasty do zębów, której sami używamy. Zwierzęta odczuwają zapachy zupełnie inaczej, dlatego może być to dla nich bardzo nieprzyjemne doświadczenie. Jeżeli nie wiemy, jakie produkty warto kupić – najlepiej skonsultujmy się z weterynarzem, który opiekuje się naszym czworonogiem. Także szczoteczka dla psa wygląda inaczej. Jest to najczęściej specjalna nakładka na palec, dzięki której właściciel może w dowolnym momencie przeprowadzić czyszczenie zębów u zwierzaka. 

Niektóre psy nie pozwalają jednak swojemu właścicielowi na oczyszczenie ich zębów. Uciekają, a niekiedy stają się nawet agresywne. Jeżeli jest to mniejsza rasa, to problem ten nie jest tak znacząco odczuwalny, ale taki czworonóg jak owczarek niemiecki może jednak być trudny w ujarzmieniu. Co zrobić w takiej sytuacji? Zamiast używać nakładki myjącej, lepiej zakupić specjalny preparat w sprayu, który pomoże zadbać higienę zębów. Dobrą alternatywą są także tzw. gryzaki enzymatyczne, które zapobiegają gromadzeniu się kamienia nazębnego. 

Na stan jamy ustnej i samego uzębienia pupila ma wpływ nawet spożywane jedzenie. Dieta jest istotną kwestią, jeżeli chcemy zapewnić swojemu czworonogowi doskonałe zdrowie. 

Mateusz Wysocki
Mateusz Wysocki
Od zawsze najbardziej pociągnąło mnie pisanie, więc stwierdziłem, że najlepszym wyjściem będzie połączenie pasji z zawodem i teraz tworzę treści internetowe. Prywatnie lubię długie spacery z psem.

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama-

Polecamy